»Želimo vedeti, ali je slovenski med varen ali ne. Jaz ga od 16. decembra, ko je izbruhnila afera Debevec, ne kupujem več,« je zbrane na seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo, posvečeni množični uporabi nelegalnih zdravil v čebelarstvu, včeraj nagovorila poslanka Združene levice Violeta Tomić, pobudnica te seje. A je bila po opravljeni razpravi enako zbegana kot pred njo.

»Z vidika toksikološkega tveganja je med varen,« je pomirjala Lucija Perharič iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pritegnil ji je tudi Janez Hribar, predsednik sveta za varno hrano, ki je posvetovalni organ kmetijskega ministra. »Z izvijačem kar naprej odpiramo neko krasto, pa ne vemo, zakaj. Ves pregledani slovenski med (pregledali so ga dvajsetim čebelarjem od 10.884, kolikor je vseh, op. p.) je varen. Delamo grozno krivico čebelarjem, ki so bili, jaz verjamem, zelo zavedeni,« je o kupovanju palčk za zatiranje varoj v Čebelarstvu Debevec, polnih strupenih kemikalij, ocenil Hribar.

Posedi med uživa v medenjakih

»Menim, da je slovenski med enako varen, kot je bil lani in pred petimi leti,« je poslance prepričeval predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč. Prehranski varuh Jože Podgoršek verjame, da je slovenski med varen, na sejo pa je prinesel kopico živil, ki vsebujejo različne e-je, a jih kljub temu uživamo in jih kupujemo našim otrokom. »Tu ne gre za vprašanje verjeti. Dokler je slovenski med, ki ga analiziramo, v skladu s predpisi, vam česa drugega, kot da je varen, ne morem reči,« se je odzval direktor uprave za varno hrano Janez Posedi. Predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin pa je opozorila, da so inšpektorji v kar 40 odstotkih pregledanih izdelkov (satju) našli nedovoljeno kemikalijo, kar je po njenem resen sum, da je v slovenskem čebelarstvu nekaj narobe. »Če bi bilo vse v redu, se ne bi pogovarjali o dodatnem vzorčenju,« je dodala Kutinova.

Kmetijski minister Dejan Židan je skušal navzoče o tem, da je slovenski med varen, prepričati z zagotovilom, da ga sam še vedno je. Pridružil se mu je Posedi, ki je dejal, da med uživa v medenjakih, precejšen napad kašlja v dvorani pa je izzvala direktorica inšpekcije za varno hrano Andreja Bizjak, ko je povedala: »Nihče ni rekel, da je varen ves med, kajti tega strokovnjaki ne moremo reči. Za varnost so namreč odgovorni tisti, ki živilo dajo v promet.«

O uživanju medu se vsak odloči sam

Miran Brvar, vodja Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo v ljubljanskem kliničnem centru, je tudi včeraj vztrajal pri javno že izrečenem stališču: »Ne zdi se nam pametno, da bi ljudje uživali hrano, proizvedeno s pomočjo ilegalnih zdravil.« Dodal je, da gre v primeru Debevčevih palčk za kombinirano zdravilo, ki ni bilo testirano, učinki prepovedanih kemikalij, ki jih je vsebovalo, pa se lahko seštevajo. Poslanka Tomićeva je zato upravo za varno hrano pozvala, naj objavi seznam čebelarjev, ki so dokazano uporabljali Debevčeve zvarke. »Potem lahko nekdo, ki verjame Luciji Perharič, je ta med, kdor bolj verjame Miranu Brvarju, pa ga ne bo jedel,« je utemeljila svoj predlog.

Poslanski kolegi so ji sledili in izglasovali sklep, naj uprava za varno hrano poslej javnost redno seznanja s seznamom čebelarjev, pri katerih so pravnomočno ugotovili, da so za zatiranje varoje uporabljali neregistrirane pripravke.