Nekdanji pravosodni minister Senko Pličanič je pred dvema letoma ljubljansko okrožno državno tožilstvo pa tudi komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) seznanil s spornim javnim naročanjem strežnikov za potrebe e-pravosodja. Obema organoma je posredoval poročilo izredne notranje revizije na ministrstvu za pravosodje oziroma vso dokumentacijo o ugotovljenih kršitvah pri omenjenem javnem naročanju. Kriminalisti so ga včeraj povabili na informativni pogovor.

Sporen že sam način izvedbe javnega naročila

Kot smo poročali, je postopek nadgradnje strežniškega in diskovnega sistema takratno ministrstvo za pravosodje in javno upravo začelo novembra 2012, torej v času druge Janševe vlade, izvedbo naročil pa je vodil direktorat za informatiko in e-storitve. Iz končnega revizijskega poročila je razvidno, da je bil po pooblastilu ministra za potrjevanje strokovnih in administrativno-tehničnih del s področja dela direktorata pristojen Dušan Kričej, tedaj vidni član Državljanske liste (DL). V začetku leta 2013 je bila pogodba posredovana takratnemu ministru iz vrst DL Pličaniču, ki pa je njen podpis zavrnil. Kot razlog za to so na ministrstvu navedli, da minister ni prejel oziroma ga niso prepričala pojasnila, da je postopek javnega naročanja potekal skladno z veljavnimi predpisi in z načelom gospodarnosti razpolaganja z javnimi sredstvi. Zvone Černač, ki je po Pličaničevem odstopu za nekaj mesecev prevzel vodenje ministrstva za pravosodje in javno upravo, je odredil notranjo revizijo postopka, druga Janševa vlada pa je zadnji dan svojega delovanja od posla odstopila. »Obema ministroma se je porodil dvom o pravilnosti postopka javnega naročila in s tem povezano ceno,« so nam pred dvema letoma povedali na pravosodnem ministrstvu.

Po ugotovitvah notranje revizije je bil sporen že sam način izvedbe javnega naročila. Niso se namreč odločili za odprt postopek, temveč za neposredna pogajanja (brez predhodne objave) s podjetjem Hewlett Packard (HP). Predstavniki direktorata za informatiko in e-storitve so tovrstno izbiro utemeljevali z domnevno ekskluzivnostjo ponudnika, notranja revizija pa je zaključila, da HP Slovenija nima izključnih pravic nad omenjeno opremo. Revizija je prav tako ugotovila, da so se zahteve oziroma potrebe naročnika med izvajanjem postopkov javnega naročanja od ocenjene vrednosti do končne ponudbe praktično v vsaki fazi postopka spreminjale, končno podrobno konfiguracijo sistema pa je pripravil ponudnik in ne naročnik.

Začuden nad poznim povabilom na pogovor

Pličanič je po seznanitvi z ugotovitvami revizije o kršitvah pri javnem naročanju strežnikov za potrebe e-pravosodja konec leta 2013, torej kot pravosodni minister v vladi Alenke Bratušek, vso dokumentacijo posredoval v presojo KPK in državnemu tožilstvu. Kot so nam včeraj povedali v KPK, komisija prijave ni sprejela v obravnavo. Po predhodnem preizkusu prijave so namreč ugotovili, da se ta nanaša na dogodek, »ki je bil predmet postopka pred drugim državnim organom, in ni zadostnih razlogov za ločen postopek pred komisijo«. Pličanič pa je presenečen, da so ga kriminalisti na informativni pogovor povabili šele dve leti po tem, ko je z zadevo seznanil državno tožilstvo.