Evropska komisija je sprožila preliminarno preiskavo spornih pravosodnih ukrepov poljske vlade v povezavi z delovanjem ustavnega sodišča, deloma pa tudi zaradi državnega prevzema nadzora nad javnimi mediji. Kljub začetnemu ogorčenju ob prvih potezah konservativne vlade stranke Zakon in pravičnost so se v Bruslju odločili za »mehko« inačico uveljavljanja 7. člena pogodbe EU, ki v primeru sistematičnih kršitev evropskih vrednot predvideva odvzem glasovalnih pravic državi, čemur v bruseljskem žargonu pravijo tudi »jedrska bomba«. Preiskava sodi v okvir določil o zaščiti pravne države, uvedenih leta 2014, ki ga EU tokrat uporablja prvič.

Kot temeljni problem je podpredsednik evropske komisije Timmermans izpostavil dejstvo, da poljske državne institucije ne spoštujejo zavezujočih odločitev ustavnega sodišča. »To je resna zadeva v vsaki pravni državi,« je poudaril. Opozoril je tudi na ukrepe nove konservativne vlade, ki posegajo v delovanje ustavnega sodišča. Zato je komisija sklenila, da najprej izvede preliminarno preiskavo tega vprašanja.

»Poskusimo z dialogom«

»Namen je razjasniti dejstva na objektiven način, bolj poglobljeno oceniti razmere in začeti dialog brez prejudiciranja nadaljnjih korakov,« je poudaril prvi podpredsednik komisije. V povezavi s spornimi ukrepi poljske vlade na področju medijev, ki sprožajo vprašanja o svobodi in pluralnosti medijev, pa je Timmermans poslal novo pismo, v katerem poljske oblasti poziva k dialogu. »To je pristop sodelovanja,« je poudaril in zatrdil, da je pripravljen obiskati Varšavo, če poljske oblasti to želijo. »Naš cilj je rešiti odprta vprašanja razumno, na podlagi naših pravnih dolžnosti, ne pa obtoževati in se vmešavati v poljsko notranjo politiko.« Poudaril je, da trdno verjame, da je dialog s poljsko vlado mogoč kljub ostremu tonu v njenih odgovorih na bruseljski pismi, poslani konec lanskega leta. »Poljska je izjemno pomembna članica EU,« je poudaril in tako posredno priznal, da v EU še kako pozorno tehtajo velikost in moč države članice, ko gre za obravnavanje spornih potez.

Odločitev bo jasna žele marca

Bruseljska sporočila Varšavi so bila doslej zmedena, ker naj v komisiji ne bi bilo enotnega mnenja. Timmermans je te navedbe zavrnil, češ da se vsi strinjajo s postopkom. Preliminarna preiskava je prva stopnja pri zaščiti pravne države, namenjena oceni razmer. Na podlagi tega bodo odločili, ali preiti v drugo fazo tristopenjskega postopka ali postopek ustaviti. Nadaljnjih korakov ni pričakovati pred sredino marca, ko naj bi svoje mnenje o poljskih ukrepih podala beneška komisija Sveta Evrope. Pomemben dejavnik je tudi presedan, ki ga je Unija uvedla pred pred dvema letoma z razmeroma blagim odzivom na sporne reforme madžarske vlade Viktorja Orbana. Tudi takrat je v Bruslju vrelo od obtožb, da v Budimpešti demontirajo demokracijo, a niso sprožili niti enega ukrepa. Orban pa je že stopil v bran poljski vladi in zapretil z vetom na kakršne koli sankcije proti Poljski. sz