Po dveh velikih terorističnih napadih Islamske države na Turčijo v minulem letu je kandidatko za polnopravno članstvo v EU, kateri pa je večina držav kljub obnovljenim pristopnim pogajanjem še vedno pripravljena ponuditi zgolj privilegirano partnerstvo, doletel nov napad pripadnikov kalifata. Samomorilski bombaš savdskoarabskega rodu se je včeraj dopoldne razstrelil na osrednjem trgu Sultanahmet v Carigradu, kamor se prej ali slej med obiskom bosporske metropole stekajo vsi turisti, da bi občudovali Modro mošejo, Ajo Sofijo ali rimske cisterne... V smrt je pognal deset oseb, ranjenih pa je bilo najmanj petnajst ljudi. Najmanj osem žrtev je bilo nemških turistov. Napadalec se je razstrelil v bližini »nemškega vodnjaka«, ki je bil zgrajen leta 1900 za obeležitev druge obletnice obiska nemškega vladarja Wilhelma II. v Carigradu. Zaradi izbire cilja in načina napada so varnostne službe nemudoma posumile, da gre za dejanje teroristov Islamske države.

Merklova: Odločno proti terorizmu

Zaradi relativno zgodnje ure na trgu še ni bilo gneče, kar je zagotovo preprečilo še večje število žrtev napada. Turške oblasti so po eksploziji poostrile varnostne ukrepe v celotnem mestu, televizijskim ekipam pa so začasno preprečile snemanje prizorišča terorističnega napada, kjer naj bi bili po poročanju očividcev deli žrtev raztrošeni daleč naokoli. Eksplozija je bila tako močna, da so jo slišali še več kilometrov daleč.

Obsodbe napada so se zvrstile iz številnih držav, članice EU pa so svoje državljane v Turčiji s svarili pozivale, naj se izogibajo množičnim zbiranjem ljudi. »Mednarodni terorizem je pokazal svoj grdi obraz. Odločno se mu moramo upreti,« je po napadih sporočila nemška kanclerka Angela Merkel.

Erdogan: Ne razlikujemo med teroristi

Podpredsednik turške vlade Numan Kurtulmus je le nekaj ur po eksploziji sporočil, da so pri obdukciji preostankov trupla napadalca ugotovili, da gre 28-letnega Sirca. Nemudoma je med sirskimi begunci v Turčiji zavladal preplah, da bi jim lahko grozili povračilni napadi Turkov. Nekaj ur pozneje so turške oblasti navedbe podpredsednika vlade spremenile. Napadalec je bil savdskoarabskega rodu, v Turčijo je pripotoval iz Sirije, oblastem pa je bil neznan, saj ga ni bilo na turškem spisku terorističnih osumljencev, so sporočili iz uradne Ankare.

»Dokler ne bomo pokončali Daesha (Islamske države, op. a.), bo Turčija nadaljevala svoj boj doma in v tujini s koalicijskimi silami,« je dejal turški premier Ahmet Davutoglu. Z ostrimi obsodbami dejanja je pred tuje veleposlanike, akreditirane v Turčiji, stopil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. V isti koš je pometal boj proti kurdski delavski stranki, njihovi sirski sestrski stranki in marksistom: »Za nas ne obstajajo razlike med PKK, PYD, YPG ali kakor koli se že glasi njihova okrajšava. Za nas so vse teroristične organizacije iste.« Obsodbo napada in napoved nadaljevanja boja proti Islamski državi je izkoristil tudi za poskus utišanja akademikov in pisateljev, ki ga kritizirajo zaradi kršenja človekovih pravic v Turčiji. »Izberite stran. Ali ste na strani turške vlade ali pa ste na strani teroristov,« je dejal.