Ministrica za delo in socialne zadeve Anja Kopač Mrak je z dodatnimi petimi dnevi plačanega očetovskega dopusta ta teden poskrbela za zmedo pri očetih in na centrih za socialno delo.

Do zdaj je veljalo naslednje: vsi očetje so bili do 31. decembra upravičeni do 15 dni plačanega in 75 dni neplačanega očetovskega dopusta. Po spremembi zakonodaje se število dni plačanega dopusta povečuje (letos na 20, prihodnje leto na 25 in leta 2018 na 30 dni), neplačani dopust pa se postopoma odpravlja.

Naš sogovornik, oče prvošolke in enoletnega dečka, se je v četrtek zjutraj razveselil dodatnih desetih dni plačanega dopusta. Za vsakega otroka bi bil lahko doma po pet dni. Že okoli poldneva je ob klicu na center za socialno delo (CSD) ostal brez vsakršnega dne dopusta. Socialni delavec mu je po ministričinih navodilih namreč razložil, da trenutno pogojev zanj nima.

Vzrok je bil težko razumljiv: ko je ob rojstvih uveljavljal plačani očetovski dopust, je po nasvetu uradnika obkrožil tudi koriščenje neplačanega dela dopusta. Takrat so mu razložili, da ga nič ne stane, če obkroži oba. Kvečjemu bo v prednosti, saj mu v primeru koriščenja ne bo treba še enkrat hoditi na center. Neplačanega dopusta ni nikoli izkoristil, a ker je obkrožil oba in so mu na centru za oba že izdali odločbo, je pravico do dodatnih petih dni izgubil. Zmeda pa se je s tem šele začela.

Malo pred večerjo ga je namreč pričakalo novo pojasnilo ministrstva. Spat je šel s petimi dnevi dodatnega dopusta. Pripada mu samo za najmlajšega otroka. Ministrstvo je uveljavljanje dopusta za nazaj omejilo in vlogo lahko oddajo le očetje, katerih otroci niso starejši od treh let. Kaj je ob rojstvu otrok obkrožil na obrazcu, pa za ministrstvo zvečer ni bilo več pomembno. Pogoj je le, da doslej še ni izkoristil več kot 50 neplačanih dni dopusta.

Telefoni neprekinjeno brneli

Nekaj zmede prinašajo tudi roki za uveljavljanje in koriščenje dopusta. »Oče, ki želi za nazaj uveljavljati dodatnih pet dni dopusta, mora vlogo oddati najkasneje do otrokovega dopolnjenega tretjega leta starosti. Dopusta pa mu ni treba takoj porabiti. V enem paketu ga lahko izkoristi, dokler otrok ne konča prvega razreda osnovne šole. V vlogi mu še ni treba napisati datuma koriščenja dopusta, saj tega za tako naprej res ne more vedeti. Mora pa oddati potrdilo delodajalca, da je s koriščenjem dopusta seznanjen,« je pojasnil Bojan Perše, strokovni sodelavec CSD Nova Gorica. V treh dneh sta Perše in njegova sodelavka Lucijana Bratuž odgovorila na vsaj sto telefonskih klicev očetov in glede na sedanje zanimanje ocenjujeta, da bodo očetje to možnost dopusta izkoriščali množično.

So se ustrašili finančnih posledic?

Med začetkom leta 2009 in koncem 2015 se je v Sloveniji rodilo 150.361 otrok, za večino katerih bi lahko očetje po prvih informacijah uveljavljali dodatnih pet dni dopusta. Številke o dnevih in posledično stroških dopusta torej niso nezanemarljive in očitno je, da na ministrstvu niso predvideli vseh zapletov pozitivnega ukrepa. Ali so se v omejevanje pravice na ministrstvu zatekli v strahu pred prevelikim finančnim učinkom za državni proračun, iz katerega je očetovski dopust plačan, ali pa morebiti pred navalom na centre za socialno delo, na katerih bi lahko že v naslednjih dneh prejeli na tisoče novih vlog, nam na ministrstvu niso odgovorili. So pa po burnem odzivu očetov in javnosti na koncu izbrali srednjo pot in dodatnih pet dni dopusta za nazaj omejili na očete, katerih otroci še niso starejši od treh let.

Gospodarstvo: Ministrstvo se z nami ni posvetovalo

Ali se je ministrstvo o dopustih za nazaj dogovorilo z gospodarstvom? Na ministrstvu pravijo, da so spremembe posledice usklajevanja z evropsko zakonodajo, ki določa, da mora imeti vsak od staršev 30 neprenosljivih dni dopusta. Prav zaradi nasprotovanja javnosti in delodajalcev pa vseh 30 neprenosljivih dni dopusta očetje ne bodo dobili naenkrat, ampak postopoma do leta 2018.

Izvršna direktorica za socialni dialog na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Tatjana Čerin pa odgovarja, da se ministrstvo z GZS o tej rešitvi ni posvetovalo. Podpirajo družini prijazno državo, pričakujejo pa med drugim, da so ukrepi primerljivi z drugimi državami EU. »Kar zadeva dolžino očetovskega dopusta, smo v primerjavi z državami EU že zdaj na 8. mestu. Tri države od sedmih pred nami pa imajo nižje nadomestilo,« je sklenila Čerinova.