Deset let in pol po bombnem napadu v romskem naselju Dobruška vas, v katerem sta umrli mati in hči, 46-letna Ivanka Brajdič in 21-letna Jovanka Kočevar, je ljubljansko višje sodišče zavrnilo pritožbo tožilstva na zadnjo oprostilno sodbo novomeškega sodišča. Kar pomeni, da so oprostili še zadnja dva obtožena, Janeza Schullerja in Leona Podlogarja, nam je včeraj potrdil Schullerjev odvetnik Tomaž Bromše. Po dolgih letih, ko se je primer kar naprej selil z enega na drugo sodišče (ki so izrekla celo paleto najrazličnejših odločitev, od oprostilne do obsodilne z visokimi zapornimi kaznimi), so višji sodniki zdaj končno le postavili piko na i. Njihova odločitev je tako pravnomočna.

Od razveljavitve do razveljavitve

Naj spomnimo, da sta leta 2005 odjeknili dve podobni bombni eksploziji – v majski je bila v novomeškem romskem naselju Brezje hudo poškodovana 39-letna Lucija Brajdič, v junijski v Dobruški vasi pa sta življenje izgubili mati in hči. Policijska preiskava je dala naslednji rezultat: Schuller naj bi bil tisti, ki je v obeh primerih vrgel bombo, Podlogar in Branko Žižmond Souissi pa naj bi ga na kraj pripeljala (prvi v Dobruško vas, drugi pa v Brezje). Na novomeškem sodišču so septembra 2006 Schullerja in Podlogarja obsodili na 30 let zapora, Žižmonda Souissija pa na deset let in deset mesecev (še dva, domnevna naročnika napadov in posrednika med njim in »izvajalci«, so oprostili). A sojenje je bilo po pritožbah obrambe razveljavljeno in sledilo je novo, na katerem so tudi Schullerja, Podlogarja in Žižmonda Souissija oprostili. Višje sodišče se s tem spet ni strinjalo, a na novem sojenju na novomeškem sodišču so trojici spet izrekli oprostilno sodbo.

Ko je bil primer že tretjič na višjem sodišču, je spet prišlo do preobrata. Višji sodniki so sami izpeljali obravnavo, zaslišali nekatere priče ter vse tri obtožene obsodili: Schullerja na 30 let zapora, Podlogarja na 20, Žižmonda Souissija pa na osem let in tri mesece. A spet je sledila pritožba, tokrat na vrhovno sodišče. In ponovno je bila sodba razveljavljena in vrnjena višjim sodnikom. Nov senat višjih sodnikov je opravil novo glavno obravnavo, spet zaslišal priče in tokrat prišel do naslednjega rezultata: Žižmonda Souissija so zaradi pomanjkanja dokazov oprostili, druga dva pa znova obsodili na 30 oziroma 20 let. Seveda so spet sledile pritožbe, tokrat na vrhovno sodišče, ki je Žižmonda Souissija dokončno oprostilo, Schullerja pravnomočno obsodilo zaradi eksplozije v Brezju, primer Dobruška vas pa spet razveljavilo in odredilo, naj ga pod drobnogled ponovno vzame nov senat višjega sodišča.

Kljub vsemu za rešetkami

Ta je torej pred približno mesecem na javni seji znova preučil primer Dobruška vas. Med drugim tudi dejstvo, da je na prvem sojenju Podlogar obremenil Schullerja, kasneje pa si je premislil, rekoč da je govoril le tisto, kar so mu naročili novomeški kriminalisti. Govor je bil tudi o sledi DNK na ostanku, tako imenovani žlički bombe. Na prvem sojenju so jo ocenili kot obremenilno za obtoženca, šlo naj bi za enega od kronskih dokazov tožilstva, kasneje pa je obveljala ocena, da je analiza DNK neveljavna. Sledi je bilo namreč premalo, da bi lahko z gotovostjo ugotovili, kdo je bombo držal v rokah.

Kot je to v navadi, sta obramba in tožilstvo odločitev sodišča dobila po pošti. Novica, da sta dokončno oproščena, je Schullerja in Podlogarja dosegla v zaporu – v zadnjih letih sta namreč večkrat zašla na kriva pota in tako tudi za rešetke. O Schullerju je bilo nazadnje slišati v začetku lanskega leta – med popoldanskim sprehodom na novega leta dan je v mariborskem zaporu izkoristil nepazljivost paznikov, se povzpel na žleb in splezal do prvega okna na stavbi okrožnega sodišča, ki se drži dvorišča zaporov. A so ga zelo hitro ujeli in spet spravili nazaj za zapahe.