Pred letom dni je dobil svoj koledar, v katerem je poziral kot mesar, komunalni delavec, frizer..., po tokratnem vstopu v novo leto pa ga bodo obračali na žaru. Predsednik države Borut Pahor bo 8. januarja nastopil v predstavi Na žaru z Ladom Bizovičarjem, ki jo predvaja Pop TV. Gre za odrsko druženje, na katerem skupina prijateljev znano osebnost »obdela« s šalami na njen račun. Nazadnje je v oddaji nastopil glasbenik Jan Plestenjak.

Nov Pahorjev obraz: zvezdništvo

Po mnenju političnega analitika Vlada Miheljaka predsedniku države sodelovanje v takšni predstavi oziroma oddaji nikakor ne pritiče, Borutu Pahorju pač: »Vsak politik ima pravico do napake, če se te nenehno vrstijo, pa ne gre več za napake, temveč za značilnost tega človeka.«

»Borut Pahor je v predvolilni predsedniški kampanji svoj uspeh zgradil na presenetljivem in učinkovitem preobratu iz figure poklicnega politika v podobo najbolj običajnega človeka, ki si roke maže dobesedno in ne le v prenesenem pomenu, kot to počne večina politikov. Skozi leta predsedniškega mandata je ta dvojnost pokazala svoje prave, shizofrene poteze: predsedniška dostojanstvenost je postala vzvišena, ljudskost pa nepristna,« razmišlja izvršni kreativni direktor agencije Luna TBWA Janez Rakušček. Nastop v zabavni oddaji Na žaru pa po njegovih besedah kaže Pahorjev tretji, morda najbolj pravi obraz: zvezdništvo. »Bistvo zbadljive predstave je namreč v tem, da praži zvezdnike, ne pa običajnih, vsakdanjih ljudi. Borut Pahor je očitno zelo dobesedno razumel tezo poljsko-angleškega sociologa Zygmunta Baumana o zgodovinski transformaciji voditeljskih osebnosti od mučencev prek herojev do zvezdnikov.«

Pahorjev urad: Nič nenavadnega

Na vprašanje, zakaj se je Pahor odločil za sodelovanje v omenjeni zabavni oddaji, v uradu predsednika republike niso odgovorili, so pa poudarili, da bo šel izkupiček od prodaje vstopnic v dobrodelne namene. Navedli so tudi, da oddaja Na žaru v svoji zasnovi sledi konceptu »predsedniškega roasta« oziroma satirično humorističnemu formatu, ki izbrano izpostavljeno javno osebo počasti na prav poseben način. »Gre za zlasti v ZDA uveljavljeno prakso, ko v takšnih šovih tradicionalno sodeluje vsakokratni predsednik države, v Evropi pa je v zabavnih televizijskih oddajah že pred leti Thomas Gottschalk zelo odmevno gostil na primer tedanjega nemškega kanclerja Schröderja.«

V Pahorjevem uradu so še izpostavili, da so tudi nekateri prejšnji predsedniki republike pri nas že sodelovali v podobnih šovih: Janez Drnovšek v oddaji HriBar, Milan Kučan pa v oddajah Res je! in TV Križanka ter v predstavi Borisa Kobala v ljubljanskem lutkovnem gledališču. A gre ob tem poudariti, da gre tako pri oddajah v tujini kot pri nas, na katere se sklicujejo v uradu, za drugačne televizijske formate, kot je šov Na žaru.

Demoliranje funkcije

Vlado Miheljak se ob Pahorjevih ponavljajočih se spodrsljajih sprašuje, kaj delajo njegovi svetovalci: »Navsezadnje so plačani tudi za to, da predsedniku republike rečejo, naj ne dela neumnosti. Verjetno pa se navdušujejo skupaj z njim.« Opozarja tudi, da je Pahor vodilni na lestvicah najbolj priljubljenih politikov, kar nekaj pove tudi o slovenski javnosti.

Da je nastop v oddajah, kot je Na žaru, popolnoma nedopusten za predsedniško, pa tudi še za kakšno nižjo funkcijo, meni tudi filozof Tadej Troha. »Takšne geste je zmožen samo nekdo, ki hoče popolnoma demolirati funkcijo kot tako. In mogoče je v tem stvar: Pahor je bil v svoji karieri že vse in po izteku drugega mandata se bo njegovo plezanje po lestvici nujno končalo.« Tako mu, pravi Troha, ostane le še to, da svoj konec razglasi za objektivni konec funkcije – da se v zgodovino zapiše kot zadnji, ki je bil izvoljen za predsednika države. »Ta funkcija bo po njem na papirju sicer morda ostala, a de facto bomo po Pahorju volili novega 'pahorja', on sam pa si bo odprl prostor za drugačno napredovanje.«

Včeraj se je oglasila tudi Alternativna akademija pod vodstvom Darka Štrajna. »Pahorjevo dopuščanje pljunka po sebi je dopuščanje pljunka po instituciji predsednika republike, ki z njim nikakor ni istovetna,« je ocenila. In Pahorju predlagala: »Vi se kar pustite speči na žaru, toda imejte vsaj usmiljenje do funkcije in jo raje vrnite!«

Po mnenju Janeza Rakuščka pa se bo moral Borut Pahor počasi odločiti, »ali bo predsednik, slehernik ali zvezdnik – vse troje ne bo šlo«.