Mestna občina Ljubljana bo prihodnje leto namenila nekaj več kot sedem milijonov evrov za uresničevanje svojega letnega programa športa. Ob tem bo ljubljanskim športnim društvom in klubom omogočila, da kar 241.000 šolskih ur brezplačno uporabljajo športne objekte v lasti mestne občine. V primerjavi z letošnjim letom je v proračunu za prihodnje leto za letni program športa zagotovljenih za dobrih 100.000 evrov manj kot letos.

Za ogrožene otroke bo šport brezplačen

Največ, kar nekaj manj kot 4,2 milijona evrov, bo občina namenila za različne športne dejavnosti za otroke in mladino. Od tega želi 1,5 milijona porabiti za otroke in mladino, ki težijo k vrhunskemu in kakovostnemu športu. Tako kot prejšnja leta občina od izvajalcev, ki bodo prejeli denar za izvajanje športnih programov za otroke in mladino, zahteva brezplačno vključevanje socialno ogroženih otrok v te dejavnosti.

Občina bo tudi prihodnje leto sofinancirala množične prireditve, kot sta Ljubljanski maraton, Pohod ob žici in Maraton Franja. Pri tem velja omeniti, da si organizatorji Ljubljanskega maratona prihodnje leto lahko obetajo 30.000 evrov manj za organizacijo tega največjega tekaškega dogodka v Sloveniji. Po drugi strani bo 2000 evrov več namenila Pohodu ob žici in 15.000 evrov več organizaciji Maratona Franja.

Nerazumevanje javnosti spremenilo načrte

Ljubljanska športna društva in klubi, ki niso dolžniki občine oziroma njenih javnih zavodov, se na razpis lahko prijavijo do 14. januarja 2016. O rezultatih, katere programe in v kakšni višini bo občina sofinancirala prihodnje leto, bodo klubi in društva obveščeni najpozneje v roku štirih mesecev po zaključku odpiranja prijav, ki se bo začelo 20. januarja prihodnje leto. Na rezultate dodeljevanja občinskih prostorov v brezplačno uporabo bodo kandidati morali počakati še nekoliko dlje.

Čeprav so na mestni občini v letni program športa za prihodnje leto sprva želeli vključiti tudi program vodilnih panožnih športnih klubov, je vodja oddelka za šport Marko Kolenc na koncu ta predlog umaknil zaradi nerazumevanja v javnosti. Športni klubi in društva so se namreč ob prebiranju tega predloga ustrašili, da bi na račun vodilnih športnih klubov v posameznih panogah izgubili svojo avtonomijo in da bi se morali prilagajati željam in potrebam vodilnega kluba. Namen tega programa, tako so pojasnjevali na občini, je bil vzpostaviti pogoje za boljše sodelovanje klubov in društev znotraj posamezne športne panoge. Če Kolenc predloga ne bi umaknil in če bi se klubi znotraj določene panoge poenotili in izbrali koordinatorja, ki bi usklajeval njihove potrebe in interese, bi jim občina poleg ostalega denarja za izvajanje letnega programa športa dala še 18.400 evrov za plačilo tega koordinatorja.