Oprostilna sodba za prvaka SDS Janeza Janšo in delno obsodilna za odvetnika Francija Matoza, takšen je bil epilog včerajšnjega sojenja zaradi krive ovadbe in žaljive obdolžitve na račun avtorice obtožnega predloga v zadevi Patria Branke Zobec Hrastar. Sodnik Zvjezdan Radonjić v Janševem ravnanju ni videl kaznivega dejanja, Matoza pa je obsodil zaradi izjave, da so vsi dokazi v zadevi Patria le plod tožilkine domišljije. Zaradi tega je odvetniku dosodil 4400 evrov denarne kazni, a mu ne bo treba seči v žep, če v enoletni preizkusni dobi ne bo zagrešil novega kaznivega dejanja. Matoz je že napovedal pritožbo, prepričan je, da ga bodo na višjem sodišču oprostili.

Sporočilo, ki ga Riedl ni dobil

Junija 2011 je Janša prek svojega odvetnika tožilko Zobec-Hrastarjevo ovadil zaradi zlorabe uradnega položaja. V obtožnem predlogu v zadevi Patria naj bi kot ključen dokaz proti Janši navedla elektronsko sporočilo, ki naj bi ga Marija Črnkovič Badovinac v imenu moža, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča, poslala avstrijskemu lobistu Wolfgangu Riedlu (v njem je omenjala takratnega predsednika vlade Janšo). Črnkovič-Badovinčeva je v resnici to sporočilo poslala možu in ne Riedlu, kar so ugotovili že policisti. A tožilka je zapisala drugače, ker proti Janši ni imela drugih dokazov, sta trdila ovaditelja.

Ovadbo je tožilstvo sicer zavrglo, enako neuspešen je bil tudi Janša, ko je nato sam prevzel pregon. Je pa sprožila pregon tudi Zobec-Hrastarjeva in končalo se je tako, da sta Janša in Matoz včeraj sedla na zatožno klop zaradi krive ovadbe in žaljive obdolžitve. Vztrajala sta, da je tožilka potvorila dokaz. »Na to jo je prej opozoril že Črnkovič, ker pa ni ukrepala, smo sami sprožili postopek, da se zaščitimo,« je izjavil Janša in dodal, da bi se morala tudi sicer iz primera Patria izločiti – ker je soproga sodelavca službe državne varnosti, ki ga je aretiral v aferi JBTZ, in ker je bila na kraju dogajanja v Depali vasi. »Da je ona v tem postopku oškodovanka, je absurd, posmeh vladavini prava,« je dejal.

Sodnik: Tekst v obtožnem predlogu prirejen

»Zgrožena sem bila in sem še danes zaradi očitkov, da sem si nekaj izmislila, priredila,« pa je bila odločna Zobec-Hrastarjeva, zdaj odvetnica. Za moža je dejala, da z njenim delom in zadevo Patria nikoli ni imel nič. Kot je zatrdila, v obtožnem predlogu ni zapisala, da bi Črnkovič-Badovinčeva sporočilo poslala Riedlu oziroma da je bilo »Riedlu to sporočeno«. Pri tem je vztrajala tudi, ko so ji prebrali sporne stavke iz obtožbe in pokazali članke, iz katerih je bilo razvidno, da so navedbe tako kot obtoženca razumeli tudi mediji – in celo izvedenka za lingvistiko dr. Helena Dobrovoljc. »To je pravno in ne lingvistično vprašanje,« je komentirala.

A tudi sodnik Radonjić je zapis razumel enako kot obramba. Dvojico je oprostil kaznivega dejanja krive ovadbe, čaš da sta izhajala iz prepričanja, da je Janša nedolžen. Obsodil bi ju lahko, če bi se dobro zavedala, da ovajata nedolžno osebo. »Videli pa smo, da je bil obtožni predlog res prirejen. Ali je to storila naklepno ali je prišlo do napake, to pustimo,« je izjavil.

Tožilka Petra Vugrinec je že prej umaknila del obtožbe proti Janši zaradi žaljive obdolžitve tožilke, pri tem, da je enako kaznivo dejanje zagrešil Matoz, pa je vztrajala. Na novinarski konferenci, na kateri sta pred štirimi leti predstavila ovadbo, naj bi povedal več spornih besed na tožilkin račun. Sodnik je kot kaznivo ocenil le izjavo, da so vsi dokazi v zadevi Patria le plod tožilkine domišljije. Po Radonjićevem mnenju trditi, da v tej zadevi ni bilo dokazov (pa naj si o njih mislimo karkoli), je nevzdržno. »Kot vrhunski pravnik, kakršnega vas vsi poznamo, ste to vsekakor vedeli,« je dejal sodnik.