»Vložki so visoki, zato se ne smemo izogibati resni razpravi, v kateri ni mesta za tabuje,« je v povabilu na dvodnevni vrh evropskih voditeljev, ki se bo začel danes, zapisal predsednik evropskega sveta Donald Tusk. V mislih je imel razpravo o britanskih reformnih predlogih za Evropsko unijo, za sprejetje katerih si pred referendumom o morebitnem izstopu Velike Britanije iz Evropske unije prizadeva premier David Cameron. Odkar je novembra v pismu evropskemu svetu tudi uradno predložil svoje predloge za izpogajanje boljšega položaja Velike Britanije v EU, se je Cameron že mudil v nekaterih evropskih državah članicah, da bi tamkajšnje voditelje prepričal v podporo njegovim zamislim. Toda tokratni vrh Evropske unije bo prva priložnost za Camerona, da med večerjo skeptičnim kolegom podrobneje predstavi svoje zamisli. Med večerjo se obeta burna razprava.

Proti diskriminaciji

Največ težav se mu obeta pri vzhodnoevropskih državah članicah, ki so vse prej kot navdušene nad njegovo zamislijo, da bi zaposlenim priseljencem iz drugih držav članic v Veliko Britanijo za štiri leta omejil prejemanje socialne pomoči. Cameron torej želi Britanijo narediti manj privlačno za imigracijo iz drugih držav članic, kar je seveda naletelo na precejšen odpor na Poljskem in Češkem, od koder na Otok prihaja služit kruh veliko njihovih državljanov.

1,9 milijona državljanov iz drugih držav članic EU je bilo v začetku leta 2015 zaposlenih v Veliki Britaniji, imigracija na Otok pa se je lani v primerjavi z letom 2013 povečala za več kot 50.000 oseb (priselilo se je 178.000 oseb, leta 2013 pa 123.000). Toda izvzetje imigrantov iz socialnih prejemkov bi bilo diskriminatorno in torej v nasprotju z evropskimi vrednotami, če enakih odlogov izplačil ne bi sprejeli tudi za britanske državljane. To v posebnem dokumentu o britanskih predlogih ugotavljajo tudi v evropski komisiji.

Merkel: Temeljne vrednote Evropske unije morajo ostati

Predsednik evropskega sveta Tusk bi želel na današnjem zasedanju doseči temelje končnega dogovora držav članic z Veliko Britanijo. Cilj je, da bi ga potrdili do februarja, saj bi želel Cameron referendum o brexitu izvesti že v prihajajočem juniju, čeprav se je obvezal, da ga bo izvedel najpozneje do konca leta 2017. Cameron sicer želi, da Velika Britanija ostane v EU, a bi želel za državo doseči nove izjeme iz evropskega pravnega reda. Če ne bi dosegel zastavljenih ciljev, ne izključuje možnosti, da bi pozval volilce, naj glasujejo za odhod Velike Britanije iz evropske integracije.

Iz nemške vlade so sporočili pripravljenost pomagati Cameronu, da doseže svoj cilj in Velika Britanija ostane del Evropske unije, pa čeprav se o vseh odprtih vprašanjih z britanskim premierjem ne strinjajo. Pri vprašanjih socialnih pravic za imigrante so iz Berlina poslali podobne negativne signale kot iz Varšave ali Prage. »Želimo doseči dogovor z britansko vlado, da bo lahko za obstoj v Evropski uniji vodila uspešno referendumsko kampanjo. Po drugi strani pa ne moremo in ne bomo podvomili o temeljih Evropske unije, med katerimi je načelo svobode gibanja in nediskriminacije med evropskimi državljani,« je včeraj dejala kanclerka Angela Merkel.