V preteklih letih sta Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) in Zveza društev in klubov Moris obletnico postroja slovenske vojske praznovala ločeno. Prvo v spominskem parku Manevrske strukture narodne zaščite v Kočevski Reki, kjer je VSO v zadnjih letih tudi postrojil svoje mladince, Zveza društev Moris pa je dogodek zaznamovala v dvorani v Kočevju. Predsednik države Borut Pahor se je lani udeležil obeh slovesnosti, zlasti zaradi navzočnosti na uniformiranem postroju članov domoljubnega Združenja VSO, ki ga mnogi vidijo kot nekakšno izpostavo SDS, pa je bil deležen precej kritik. Pahor je razkril, da sta mu obe organizaciji zagotovili, da bosta poslej ta mejnik slovenske osamosvojitvene zgodovine praznovali skupaj, kar se bo pod okriljem urada predsednika republike jutri tudi zgodilo. A brez zapletov očitno tudi tokrat ne bo šlo.

»Predsednik se ni držal dogovora«

Po naših informacijah je namreč kar sedem od osmih organizacij Koordinacije domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije (KoDVOS) sklenilo, da se prireditve ne bodo udeležile. Med njimi Zveza veteranov vojne za Slovenijo, Zveza slovenskih častnikov, Zveza policijskih veteranskih društev Sever, Zveza združenj borcev za vrednote NOB... Na proslavi naj tudi ne bi bilo praporov teh enot. Iz vrst koordinacije bo torej navzoča le Zveza društev Moris, medtem ko Združenje VSO ni njen član. Glavni razlog za neudeležbo omenjenih organizacij naj bi bil, da se »predsednik republike ni držal dogovora«. »Dogovorili smo se, da bo letošnjo slovesnost v duhu povezovanja organizirala Slovenska vojska (SV) oziroma v njenem imenu 1. brigada SV, Pahor pa je k soorganizaciji pritegnil tudi Združenje VSO in Zvezo društev Moris. Zakaj potem ni enake vloge namenil še drugim veteranskim in domoljubnim organizacijam?« se je spraševalo več naših sogovornikov.

V Pahorjevem uradu odgovarjajo, da je glavni nosilec jutrišnje slovesnosti 1. brigada SV, soorganizatorji so Zveza društev Moris, Združenje VSO in občina Kočevje, prireditev pa bo potekala pod okriljem urada predsednika republike. Omenjeni domoljubni organizaciji so k sodelovanju povabili, ker sta v preteklosti organizirali proslave ob obletnicah postroja, medtem ko druge organizacije tega doslej niso počele.

Nekateri v koordinaciji kot sporen ocenjujejo tudi naslov jutrišnje slovesnosti, za katerega so izbrali besede prvega predsednika slovenske vlade Lojzeta Peterleta: Dan, ko je prvič zadišalo po slovenski vojski. Eden od naših sogovornikov nam je sicer dejal, da pogovori s predsednikovim uradom še potekajo; ta naj bi jim danes poslal dopis, v katerem bodo jasno nakazali, da je po slovenski vojski zadišalo že pri borcih generala Maistra in se nadaljevalo v času NOB... V uradu predsednika republike se sicer s temi zgodovinskimi dejstvi strinjajo, vendar pa kakšnih dodatnih obrazložitev za zdaj ne nameravajo pošiljati.

»Žal mi je, da je prišlo do odločitve, da večine veteranskih in domoljubnih organizacij na tej proslavi ne bo. To je ena prvih proslav v loku zaznamovanja 25-letnice samostojne države in bi bila z udeležbo na njej primerno izkazana določena enotnost,« je dejal svetovalec predsednika Pahorja za obrambne zadeve Uroš Krek.

Druge obveznosti in očitki o nadaljevanju politizacije

V političnih vrstah je mogoče slišati celo ocene, da je predsednik republike Borut Pahor nedavni sestanek štirih predsednikov (države, vlade, državnega zbora in državnega sveta) sklical predvsem z namenom, da bi jih nagovoril k udeležbi na jutrišnji slovesnosti v Kočevski Reki. Po naših informacijah o tej proslavi na srečanju niso govorili, izraženo pa naj bi bilo pričakovanje, da bi se štirje predsedniki kar v največji meri udeležili zaznamovanja 25. obletnice samostojnosti države. A je za zdaj jasno zgolj, da se bo proslave v Kočevski Reki udeležil Borut Pahor. Predsednik državnega sveta Mitja Bervar ima za jutri dogovorjene druge obveznosti. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da ta teden poteka redna parlamentarna seja, ki jo vodi. »Moje primarno delo je tisto, ki ga opravljam v državnem zboru,« je poudaril.

Premier Miro Cerar bo odločitev sprejel danes. V njegovih krogih pa je mogoče slišati, da svojo navzočnost povezuje s prisotnostjo domoljubnih in veteranskih organizacij oziroma da je »zaželeno, da bi bile na prireditvi prisotne vse te organizacije«. Po naših informacijah pa jutri v Kočevski Reki tudi ne bo prav veliko poslancev koalicije, ki so bili nanjo povabljeni. Nekateri se sklicujejo na druge obveznosti oziroma na sejo državnega zbora, drugi pa so kot razlog navajali, da (zlasti) Združenje VSO vidijo kot mobilizacijsko enoto stranke SDS in tako tudi jutrišnjo slovesnost razumejo kot nadaljevanje politizacije slovenske osamosvojitve.