Briti ali ne briti? »Če že ne briti, pa vsaj urediti,« se s parafrazo Hamletove življenjske dileme z rimo pošali 22-letni Luka Nebec, vodja lokala Ljubljanski brivec, ki v Grand hotelu Union že pol leta z britvijo opleta po vratovih ljubljanskih in tujerodnih bradačev. Tudi sam je ponosen lastnik brade – kar nekaj časa je nagovarjal ustanovitelja verige frizerskih salonov Mič Styling Mitjo Sojerja, da bi bilo treba obuditi pozabljeno brivsko tradicijo, pred katero, se zdi, je spet svetla prihodnost.

Z roko v roki s hipsterji

Danes gredo brivcem na roko predvsem tako imenovani hipsterji, ki poleg očal z debelim okvirjem in babičinih volnenih puloverjev pogosto nosijo tudi obrazno okrasje. »Na sceno vračamo kulturo moškega britja, hipsterji pa nam pri tem pomagajo. Brade so namreč pri nas še vedno izredno popularne, čeprav se v svetu počasi umikajo. A trend bo – tako kot vsi – pri nas seveda odcvetel z zamikom, zato bo še kar nekaj časa dovolj bradačev v mestu,« je prepričan Nebec.

A pri Ljubljanskem brivcu ne želijo le slediti modnim zapovedim, temveč jih tudi narekovati. »To ni instant salon, mi želimo vrniti kulturo britja na dolgi rok. Tudi ko brade ne bodo več tako moderne, pričakujemo, da se bodo stranke k nam hodile briti do golega. Bistvo je torej v tem, da se moški ne bodo brili doma, ampak pri brivcu – tako kot naši dedki pred 50 in več leti,« v svoj poklic verjame sogovornik.

Prepričan je, da je britje brade v brivnici nekaj popolnoma drugega kot v mešanih frizerskih salonih. Ko je v takšnem delal tudi sam, je spoznal, da moškega in ženska spola med striženjem ni dobro mešati. »Če si na sosednjem stolu ženska barva lase in klepeta, kje je včeraj nakupovala in kaj bo še kupila danes, se moški ne more normalno pogovarjati s frizerjem. Moški namreč potrebuje moške debate – o nogometu, ženskah in podobno – brez motečih elementov,« svoja spoznanja razkrije mladi brivec, ki verjame, da britje pri brivcu ni samo britje, temveč terapija – kot frizer za žensko dušo. »Irski turist mi je razlagal, da gredo ob sobotah z družbo najprej k brivcu, kjer tudi nekaj spijejo, nato se odpravijo na tekmo in še kam. To je popoln moški popoldan, pravzaprav sobotni ritual,« zagotavlja Nebec in poudari, da že imajo stranke, ki se ustavijo v salonu, tudi ko ne potrebujejo brivskih uslug.

Ni vsak frizer tudi brivec

V salonu so trije mladi terapevti: poleg našega sogovornika še Benjamin Oručević in Emanuel Glavina. Ta je pred prihodom v Ljubljano dve leti delal v tržaški brivnici, medtem ko sta se Oručević in Nebec izpopolnjevala v Madridu oziroma Las Vegasu. Vsi trije so se pred odprtjem salona urili pod taktirko izkušenega brivca iz Beograda. »Najprej je treba v popolnosti obvladati britev – kako jo držati in kako vleči. Ohraniti je treba tudi mirno roko. Brijemo namreč vselej z britvijo, s katero označujemo tudi zgornje in spodnje linije. Le pri krajšanju brade uporabimo strojček ali škarje,« pojasni Nebec.

A brivec ne more biti kar vsak frizer, pravi sogovornik. Ker je dejavnost skoraj izumrla, so mlade generacije frizerjev v šoli komaj kaj slišale o britju. Da o praksi niti ne izgubljamo besed. Pomembni so tudi stoli, ki so za britje povsem drugačni od frizerskih. Imeti morajo naslonjalo za glavo, bradač pa se pred seanso zlekne v skoraj ležeč položaj. Pri Ljubljanskem brivcu imajo tri arhaične primerke, ki se lično skladajo z retrostilom salona, umeščenega v secesijsko arhitekturo nekoč največje stavbe v mestu. »To so pravi brivski stoli. Pred 50 leti so jih vozili na smetišče, ker niso bili nič več vredni. Dva smo slučajno našli v nekem starem salonu, enega pa smo kupili prek spletnega oglasnika. Prvi dan so ga ponujali za 800 evrov, drugi dan pa je bila cena že dvakrat višja,« vnovično popularnost starih stolov poudari Nebec.

Moderne zaraščene brade

Britje v takem salonu seveda zahteva čas – in denar. Urejanje traja približno 45 minut, stane pa 24 evrov kot klasično striženje. »Stranki najprej na obraz nanesemo kremo, ki napne kožo in zmehča dlake. Potem obraz prekrijemo z vročo brisačo, ki jo na njem pustimo približno pet minut, da se odprejo pore in se dlake še bolj zmehčajo. Nato pride na vrsto pena, ki jo nekaj minut raznašamo po obrazu, zamenjamo britvico, pobrijemo in na kožo položimo solni kamen. Končamo s hladno brisačo, da se pore zaprejo, in nanesemo vodico za po britju ter olje,« postopek opiše Nebec.

Brade oblikujejo v skladu z željami, marsikdo pa pride tudi po nasvet. »Danes so najmodernejše dolge zaraščene brade. Ni ozkih linij, ni italijanskega stila. Videti se mora, da brada raste že nekaj časa. Zraven so tudi daljši brki, ki pa ne smejo siliti v usta,« razloži brivec. Brez brkov ne gre? »Brkov se trenutno ne brije, saj se s tem hipsterji ločijo od islamistov. Vsaj pri nas je trenutno tako.«

Kaj svetuje mladim fantom, ki nimajo ravno dlakavih genov? »Pridejo z različnimi željami, želijo čudežna mazila in podobno. A to ne obstaja. Kurjega dreka ne priporočam. Predlagam jim, naj se nekaj časa brijejo do golega, dokler se jim brada ne ojača. Par štrlečih kocin res ni videti lepo,« sklene Nebec.