»Lopovi, lopovi!« in »Kdor ne štrajka, ni pol'caj!« je včeraj dopoldne odmevalo pred poslopji vlade, državnega zbora in ministrstva za finance, kjer se je zbralo skoraj tri tisoč uniformiranih policistov. Na njihove zahteve so ob skandiranju v spremstvu bobnov in piščalk opozarjali visoko dvignjeni transparenti z napisi »Dovolj nam je, izpolnite obljube«, »Pošteno plačilo za pošteno delo«, »C(m)erar, kje hodiš?«... Klasična protestniška kulisa je na trenutke postala nekoliko strašljiva, še zlasti ob navideznem desantu na parlament, ko je uniformirana množica vdrla čez Šubičevo, se ustavila pred poslopjem državnega zbora in zagrmela: »Lopovi, lopovi!«

Kljub prepovedi oblekli uniforme

»Tu smo, ker zahtevamo, da vlada izpolni svoje obveze, in da pokažemo svojo enotnost. Stavkali bomo, dokler ne dosežemo, kar nam pripada,« je bil jasen eden od udeležencev shoda, pomočnik komandirja postaje mejne policije Bistrica ob Sotli Ivan Sivka. Z odzivom na protest je zadovoljen, čeprav bi bilo po njegovem policistov še več, če ne bi prišli le tisti, ki imajo prosti dan. Ponosen je tudi zato, ker so kljub prepovedi oblekli uniforme in s tem pokazali, da so policisti in ne »klošarji«.

Na policiji so pojasnili, da smejo policisti nositi uniformo le v službi, na poti na delo oziroma z dela in na svečanih dogodkih, ki so povezani z delom ali promocijo policije. Nošenje uniforme na shodu naj bi pomenilo nespoštovanje zakonodaje in zlorabo sindikalnega boja. Nespoštovanje teh določil sicer ni sankcionirano, so dodali.

Policijska sindikata se zaradi neupoštevanja prepovedi ne obremenjujeta. »Pripravljeni smo plačati kazen ali sprejeti kakršne koli druge sankcije,« je v izjavi novinarjem povedal predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič in dodal: »Ni nas sram nositi uniformo, sram nas je, ko pogledamo plačilne liste.«

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je po shodu poudaril, da ne bodo odnehali in da se bodo prihodnjič zbrali v še večjem številu. »Vlade naj ne bo strah, dokler smo tukaj, strah naj jo bo, ko nas ne bo več tukaj,« je opozoril.

Cerar in Mramor zaprla vrata

Čeprav so policisti pričakovali, da bo predsednik vlade Miro Cerar »zmogel pogum« in se soočil z njimi, ni bilo tako. Predsednika obeh policijskih sindikatov sta po vrnitvi na ulico iz poslopja na Gregorčičevi lahko povedala le, da vlada za njihove zahteve nima časa, da pa sporoča, da so jih slišali. Od treh vrat, za katerimi sedijo zastopniki ljudstva, so se protestnikom »odprla« le ena. Predsednik državnega zbora Milan Brglez je po koncu shoda predsednika sindikatov povabil na pogovor, po katerem je povedal, da je možno spor rešiti le za pogajalsko mizo.

Da »to ni najbolj moder način, kako se pogajati v današnjih časih in razmerah«, je po dopoldanskem sestanku koalicije ocenila tudi vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer. Po dopoldanskem sestanku koalicije pri premierju Cerarju, na katerem so se pogovarjali o varnostnih razmerah, povezanih s prihodi beguncev, pa tudi o policijski stavki, je policiste okrcala zaradi njihovega obnašanja in ocenila, da ne vidi možnosti, »da se lahko s takšnim pristopom policistov pogajanja naprej umirjeno nadaljujejo«.

Policisti po včerajšnjem protestu še vedno ne vedo, kdaj se bodo pogajanja nadaljevala. Znano je le, da se bodo v nedeljo o varnostnem položaju in policijski stavki pogovarjali predsedniki koalicijskih strank ter vodje poslanskih skupin in ministri državotvornih resorjev.