Deset let je že minilo od bombnega napada v romskem naselju v Dobruški vasi, v katerem sta umrli mati in hči, 46-letna Ivanka Brajdič in 21-letna Jovanka Kočevar, postopek zoper Janeza Schullerja in Leona Podlogarja, po mnenju tožilstva odgovornih za tragedijo, pa še vedno ni zaključen.

Primer je šel že trikrat skozi sito novomeškega okrožnega sodišča, dvakrat višjega in dvakrat vrhovnega, včeraj pa ga je, torej že v tretje, pod drobnogled ponovno vzelo ljubljansko višje sodišče. Schuller in Podlogar sta v vseh teh letih od sodišča slišala že vse: da sta kriva umorov, ker da je dokazov dovolj, pa po drugi strani spet, da jima zaradi pomanjkanja dokazov ni mogoče nič očitati. Tudi zdaj so še vse poti odprte. Višje sodišče ju lahko obsodi, oprosti ali zadevo celo vrne na začetek, v novo obravnavo novomeškemu sodišču.

Dve eksploziji

Leta 2005 sta odjeknili dve bombni eksploziji; maja v novomeškem romskem naselju Brezje (hudo je ranila Lucijo Brajdič), v začetku junija pa v Dobruški vasi. Schullerja so obtožili, da je v obeh primerih vrgel bombo, Podlogar in Branko Žižmond Souissi pa da sta bila njegova šoferja. Prvi naj bi ga pripeljal v Dobruško vas, drugi pa v Brezje. Najprej so vse spoznali za krive, Schuller in Podlogar sta dobila po 30 let zapora, Žižmond Souissi pa nekaj manj kot enajst. A sodba je bila razveljavljena, nato so bili vsi trije na okrožnem sodišču še dvakrat oproščeni. Nato je višje sodišče spet odločilo, da so krivi – Schuller je dobil 30 let, Podlogar 20, Žižmond Souissi pa dobrih osem. Po tej je sledila še ena višja sodba: Žižmonda Souissija so oprostili, druga dva pa spet obsodili. Potem pa so lani na vrhovnem sodišču Žižmonda Souissija dokončno oprostili, Schullerja pravnomočno obsodili zaradi eksplozije v Brezju, primer Dobruška vas pa ponovno razveljavili in vrnili v novo obravnavo pred povsem spremenjen senat višjega sodišča.

Čakajoč na odločitev

Ravno ta senat, vodi ga Vera Vatovec, se je sestal včeraj. Sodnica poročevalka Tatjana Merčun je predstavila bistvene točke primera, med drugim kako je Podlogar sprva obremenil Schullerja, pozneje pa si je premislil. Povedal je, da so mu policisti naročili, kaj naj pove, v zameno pa obljubljali nagrade in ugodnosti. Osredotočila se je tudi na sled DNK na ostanku bombe, tako imenovani žlički. Prvo strokovno mnenje za obtožena ni bilo ugodno, kasneje pa je obveljala ocena, da ta analiza ni bila opravljena strokovno. Tožilka Nikolaja Hožič je včeraj vztrajala pri njuni krivdi, odvetnika Tomaž Bromše in Alojz Poljšak pa seveda ravno obrnjeno. Kaj bodo zdaj naredili višji sodniki, še ni znano, na njihovo odločitev bo dvojica počakala v zaporu. Na sodišče so ju pripeljali pazniki, opremljeni z zaščitnimi jopiči. Ni čudno, saj je v začetku leta Schuller med sprehodom po dvorišču mariborskega zapora neuspešno poskušal pobegniti po žlebu.