Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana ugotavlja, da imajo nekateri njihovi najemniki neprofitnih in tržnih najemnih stanovanj v lasti tudi drugo vrednejše premoženje, kot so manjša stanovanja, poslovni prostori ali dražja vozila. »Ker imajo ti najemniki očitno boljše socialno stanje, se nam zdi pravično, da nekoliko več prispevajo za najemnino,« je povedal direktor sklada Sašo Rink.

Zato želi sklad poleg tega, ali neprofitni najemniki izpolnjujejo dohodkovna merila za ohranitev neprofitne najemnine, preverjati še, ali so njihovih najemniki tako neprofitnih kot tudi tržnih stanovanj lastniki vrednejšega premoženja. Vrednosti morebitnega premoženja bi sklad prilagodil višino tržne najemnine, kaže predlog novih najemnin, o katerem bo ljubljanski mestni svet odločal na seji 14. decembra.

Tistim, ki bi imeli v lasti premoženje v vrednosti več kot 40 odstotkov vrednosti primernega stanovanja, bi sklad zaračunal višjo najemnino. Štiričlanska družina, ki ima v najemu skladovo neprofitno najemno stanovanje, na primer ne bi smela imeti več kot 26.224 evrov premoženja, da bi ohranila neprofitno najemnino. Če bi imela v lasti premoženje, ki je vredno več, bi sklad to družino uvrstil v ustrezen premoženjski razred in na podlagi tega odmeril najemnino v višini 4,4, 5,5 ali 7 evrov na kvadratni meter. Najemnino v višini 7 evrov na kvadratni meter bi recimo morala plačevati štiričlanska družina s premoženjem, ki je vredno več kot 85.229 evrov.

Višjo najemnino bi sklad po istem ključu zaračunaval tudi najemnikom, ki zdaj plačujejo profitno najemnino. Štiričlanska družina, ki ima več kot 26.224 evrov premoženja, bi tako po novem morala plačevati tržno najemnino v višini 4,8, 6 ali 7 evrov na kvadratni meter, odvisno od premoženjskega razreda.

Stanovanj z vpisano služnostjo ne bodo upoštevali

Če bi sklad pri pregledu dohodkov in premoženja svojih najemnikov ugotovil, da imajo neki najemnik in uporabniki njegovega stanovanja višje dohodke, kot jih dovoljuje cenzus, ter imajo hkrati še toliko premoženja, da sodijo v 3. premoženjski razred, bi po novem morali za najem občinskega stanovanja plačevati po 9 evrov na kvadratni meter. »Ocenjujemo, da bi s tako visoko najemnino najemnike spodbudili k samostojni rešitvi stanovanjskega vprašanja,« je povedal Rink. Poudaril pa je, da je cilj tega predloga v duhu pravičnosti razlikovati med resnično socialno ogroženimi in tistimi, »ki to po nekih splošnih družbenih merilih več niso in bodo lahko plačevali višjo najemnino, torej 9 evrov na kvadratni meter«.

Rink je opozoril, da pri spremembah najemnine zaradi dodatnega premoženja ne bodo upoštevali stanovanj v lasti najemnikov, na katerih je vpisana brezplačna služnost v korist bodisi staršev bodisi otrok najemnika. »Teh stanovanj ne morejo uporabljati niti pridobivati dohodkov iz oddaje v najem,« je Rink pojasnil razlog za izjemo. Zaveda se, da bi najemniki to določilo lahko zlorabljali, a dodal, da »naše izkušnje pri dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem kažejo, da se zlorabe na tem področju ne dogajajo«.

Najemniki pred letom 2003 varni pred preveritvijo

Ali neprofitni najemniki izpolnjujejo dohodkovne pogoje za neprofitno najemnino, je ljubljanski stanovanjski sklad do zdaj preveril pri 70 odstotkih najemnikov, ki so jih skladno s stanovanjskim zakonom smeli preveriti. Med preverjenimi so uslužbenci sklada odkrili le štiri najemnike, ki so imeli višje dohodke in so morali začeti plačevati tržno najemnino v višini 7 evrov na kvadratni meter.

Preverjati pa niso smeli najemnikov, ki v občinskih stanovanjih stanujejo manj kot pet let. Zakon skladu preveritev neprofitnih najemnikov dovoljuje le na vsakih pet let, tržni najemniki pa so preveritvi lahko podvrženi kadar koli. Pred preverjanjem pa so še vedno zaščiteni vsi najemniki, s katerimi je sklad pogodbe sklenil pred letom 2003, saj njih zakon ne dovoljuje preverjati. Sklad je sicer ministrstvu za okolje in prostor predlagal, naj to zakonsko določbo odpravi, vendar v pripravljenemu predlogu sprememb stanovanjskega zakona ministrstvo pripombe sklada ni upoštevalo, je povedla Rink.

Predlog tržnih najemnin za najemnike z večjim premoženjem

JSS MOL

PODATKI

PREMOŽENJSKI

RAZRED

VIŠINA

PREMOŽENJA

4-ČLANSKE

65.561–85.229

nad 85.289

26.224–65.561

DRUŽINE

EUR

EUR

EUR

TRŽNA NAJEMNINA

za najemnike službenih

stanovanj in najemnike, ki

7 EUR/m2

6 EUR/m

4 EUR/m

ne izpolnjujejo več pogojev

za neprofitni najem

POVIŠANA

TRŽNA NAJEMNINA

5 EUR/m

6 EUR/m

7 EUR/m

za najemnike, ki že

plačujejo tržno najemnino