Preiskava vsakega terorističnega napada skuša razkriti ozadje in odgovoriti na kopico vprašanj: od kod so se storilci vzeli, kakšne motivi so jih vodili, s kom so komunicirali, kje so dobili denar – in kje so dobili orožje. To zadnje vprašanje je francoske preiskovalce nedavnih pariških napadov pripeljalo tudi do nemškega preprodajalca in do jugoslovanske tovarne orožja.

Direktor srbskega podjetja Zastava orožje Milojko Brzaković je potrdil, da se serijske številke nekaj jurišnih pušk M70, ki so jih našli na prizoriščih pariških pobojev, ujemajo s tistimi v evidencah podjetja in da je bilo orožje izdelano v času Jugoslavije konec 80. let. »Preverili smo sedem, morda osem serijskih številk, ki nam jih je poslala policija, in s pomočjo baze podatkov ugotovili, da so bili kosi orožja iz serije, poslane v vojaška skladišča v Sloveniji, Bosni in Makedoniji,« je za Reuters izjavil Brzaković.

Po razpadu države usoda orožja neznana

Podjetje Zastava orožje je morda nekoliko manj znano od Zastave avtomobilov, a ima precej daljšo zgodovino. Nastalo je leta 1853, ko so v Kragujevcu za Kneževino Srbijo začeli izdelovati topniške cevi. V SFR Jugoslaviji je izdelovalo mnoge vrste orožja, med drugim jurišno puško M70, ki je izpeljanka kalašnikovke in je bila standardna oborožitev jugoslovanske vojske. Zastava orožje je bila posebej močna v času gibanja neuvrščenih, ko je prodajala orožje jugoslovanskim zaveznicam v Afriki in Aziji. Podjetje, ki je v državni lasti, še izdeluje vojaško in športno orožje in ima dobrih dva tisoč zaposlenih.

Brzaković je dejal, da »ni nobenega dvoma«, da so bile nekatere jurišne puške, ki so jih v napadih 13. novembra uporabili teroristi oziroma so jih našli v njihovih vozilih, izdelane v nekdanji Jugoslaviji. Vprašanje pa je, kaj se je z njimi dogajalo po tistem, ko so jih po navedbah direktorja prepeljali v vojaška skladišča v Sloveniji, BiH in Makedoniji. »Odtlej je lahko orožje na kdo ve kakšen način prispelo kamor koli na svetu,« je dejal. Ogromno orožja na tleh nekdanje Jugoslavije je namreč po koncu vojn končalo na črnem trgu. Francoski preiskovalci so se zanimali tudi za pištolo CZ99, ki so jo očitno prav tako našli pri napadalcih. V evidencah Zastava orožja so ugotovili, da so pištolo leta 1993 dobavili beograjskemu podjetju, ki se je ukvarjalo s prodajo orožja.

Našli tudi kitajske kopije kalašnikovk

Poleg tega orožja so francoski preiskovalci našli tudi kalašnikovke AK-47 in kitajske kopije tega orožja pod imenom Tip 56, ki se jih je veliko uporabljalo v hrvaški domovinski vojni in vojni na Kosovu, kjer je bila z njimi oborožena Osvobodilna vojska Kosova, sicer pa je imela posebej veliko tega orožja Albanija.

Francoski preiskovalci so ugotovili, da so napadalci orožje očitno kupili po spletu od preprodajalca v Nemčiji. Preiskava se je po poročanju nemških medijev osredotočila na 34-letnega Sascha W. iz Magstadta v zvezni državi Baden-Württemberg. Orožje naj bi kupil od preprodajalca na spletu, s katerim je v stik stopil na tako imenovanem darknetu – nekakšnem vzporednem internetu, kjer je zagotovljeno neprimerno več anonimnosti, zato se ga uporablja tudi za nezakonite posle. V sporočilih na njegovem telefonu je po poročanju Bilda med drugim pisalo: »Prodal štiri jurišne puške kalašnikovke Arabcem v Parizu.«