Denar od Googla? Zakaj pa ne, pravi Anže Voh Boštic, glavni urednik preiskovalnega in podatkovnega spletnega medija podcrto.si, in pri tem misli na delček od 150 milijonov evrov, kolikor jih je Google pred mesecem dni z razpisom ponudil evropskemu »inovativnemu digitalnemu novinarstvu«. V tem prvem krogu, ki se konča v začetku prihodnjega meseca, se podcrto.si za Googlova sredstva še ne bo potegoval, a razpisov ameriškega podjetja bo še nekaj, saj celotnega sklada ne bodo razdelili hkrati. Kolikor je medij vsebina, je, pravi Boštic, tudi posel, približno v razmerju ena proti ena, vmes pa je, ko gre za digitalni medij, še tehnologija. Denar je, a treba je biti vztrajen tako z dobro vsebino kot pri zagotavljanju trajnih finančnih virov.

Nadzor nad porabo javnega denarja

Varnostne pomanjkljivosti v policijsko-vojaškem komunikacijskem sistemu tetra in nepravilnosti pri njegovem nakupu, povsem zanemarjeno odkrivanje poklicnih bolezni in priznavanje odškodnin zanje, geografija slovenske revščine, primeri nezakonite porabe evropskih sredstev, hrup v ljubljanskih vrtcih, kršitve prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov in, med najnovejšimi, zanikrno načrtovan in izpeljan projekt prenove informacijskega sistema finančne uprave so le nekatere izmed najodmevnejših tem, ki so se jih na portalu podcrto.si lotili v zadnjem letu. Bralci Dnevnika številne izmed njih poznajo, saj so članke lahko prebrali bodisi v Objektivu bodisi v dnevnih izdajah, nekatere pa so bile objavljene v drugih »tradicionalnih« medijih. Sodelovanje z njimi v obliki, kot pravi Boštic, soobjav, je namreč eden od načinov dela – in tudi virov prihodkov – zavoda Pod črto.

Donacije glavni vir

Vsebinske spremembe oziroma spremembe normativnega okvirja in sploh sistema, ki omogoča nesmotrno porabo javnega denarja in onemogoča odškodovanje poklicno bolnih, so poglavitni cilj novinarstva podcrto.si, ki se opredeljuje kot medijski »čuvaj demokracije«. Seveda nam gre tudi za osebno odgovornost in tudi v tem pogledu smo dosegli nekaj uspehov, poudarja Boštic, a poglavitni namen našega dela so vendarle dolgoročne spremembe okvira, ki bi preprečevale nezakonita in korupcijska ravnanja posameznikov. Za prvo leto delovanja je Pod črto zbral približno 50.000 evrov, nekako tretjino z donacijami (okrog 300) bralcev, večino pa z donacijami podjetij. Do sredine decembra od posameznikov zbirajo donacije za naslednje leto delovanja, skupno pa, pravi Boštic, upajo na približno polovico večji proračun, s katerim bi najprej okrepili poslovni del projekta.