V mariborskem UKC pričakujejo, da bodo v prihodnjih mesecih vendarle opravili več operacij. Zastoj zaradi pomanjkanja anesteziologov in prehajanja na bolje plačana delovna mesta v Avstriji nameravajo reševati s pozivom zdravnikom iz drugih slovenskih bolnišnic. Pri tem jih bo podprlo tudi ministrstvo za zdravje, ki namerava anesteziologe uvoziti tudi iz tujine. Za petino boljše bo plačilo za anesteziologe, ki so obremenjeni dvakrat bolj od povprečja. A neznank je veliko.

Pomoč pod vprašanjem

Direktor UKC Maribor Gregor Pivec po včerajšnjem »kriznem« sestanku pričakuje, da bodo težave prebrodili. Trenutno manjka deset anesteziologov. O kratkoročnih ukrepih so se že dogovorili, dolgoročna rešitev se jim obeta, ko bodo lahko zaposlili mlade zdravnike. Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina je potrdil, da bo v prihodnjih letih šolanje dokončalo devet mariborskih specializantov anesteziologije. Upa, da bo takrat manj razlogov za prehajanje čez mejo: »Razmere se bodo uredile, okolje pa bo zaupanja vredno. Urediti se bo moralo tudi nagrajevanje.« Manj optimističen je mariborski anesteziolog in tamkajšnji predstavnik sindikata Fides Boris Rižnar, ki je spomnil, da se dosedanje obljube niso v celoti uresničile: »Enačba je težko rešljiva.« Upa, da jim bodo prišli na pomoč zdravniki iz ljubljanskega UKC, ki so tudi najbolj usposobljeni za zahtevno delo.

A ravno v ljubljanskem UKC je izdajanje soglasij za popoldansko delo pri drugih delodajalcih zamrznjeno. Svet bolnišnice je vodstvu naložil, naj doreče pravila, kdaj lahko zaposleni dobi soglasje. A v bolnišnici tega do seje sveta na začetku tega tedna niso storili. Na soglasja, od katerih je odvisno še delo nekaterih manjših bolnišnic, ki nimajo dovolj zaposlenih, čaka na desetine ljubljanskih zdravnikov.

Kako nameravajo oblasti v zdravstvu razrešiti ali zaobiti ta problem, ni jasno. »Teh soglasij ne moremo odblokirati. Lahko pa damo poziv, naj specialistom anesteziologom dovolijo, da gredo pomagat v UKC Maribor,« je dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Sandra Tušar. Pričakuje, da se bo v prihodnjih dveh tednih pokazalo, na koliko pomoči lahko računajo v Mariboru. Z uvozom tujih zdravnikov bodo zato počakali, pogovarjali pa so se o tem, da bi jih zaposlili devet.

Pomanjkanje anesteziologov je bilo eno od žarišč zdravstva že leta 2010, ko so zdravniki protestno umaknili soglasja za nadurno delo. Takrat se je potrdilo, da bi bile zgolj z rednim delom zdravnikov bolnišnice »bose«. A tudi potem ko so zdravniki z vlado dosegli dogovor in soglasja vrnili, je bilo anesteziologov premalo. Vlada Boruta Pahorja je poenostavila zaposlovanje zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije, med takratnimi predlogi je bilo tudi, da bi povečali vlogo medicinskih sester v anesteziji. Ideja je med zdravniki povzročila veliko hude krvi in na koncu ostala v predalih.

Medicinskim sestram se zdi še vedno aktualna. »Marsikje v tujini brez težav delajo na tak način. Modelov je sicer več, ena od možnosti pa je, da bi ob operacijski mizi v nekaterih primerih delala po ena anestezijska medicinska sestra, anesteziolog pa bi pokrival dve. Tega res ne bi mogla početi vsaka medicinska sestra, a nekatere med njimi so zelo dobro usposobljene, tudi v Mariboru,« je dejala predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Darinka Klemenc. nk