V Slovenijo je na območju občine Brežice v okviru drugega vala beguncev vstopilo približno 200.000 tujcev. Po določeni začetni zmedi in posledičnih težavah, ko so tujci s Hrvaške prihajali ob nenapovedanem času in prek nenapovedanih vstopnih točk, so se razmere uredile in vse dejavnosti potekajo relativno mirno in dobro organizirano.

Vstopna točka je že nekaj časa samo ena, železniška postaja v Dobovi, na katero v povprečju vsak dan pripeljejo po štirje vlaki s po približno 1000 begunci. Največ, 49 odstotkov, jih je doslej prišlo iz Sirije, 28 iz Afganistana, 10 iz Iraka, preostalih 13 odstotkov pa iz drugih držav Azije in Afrike. Po besedah Sandija Hervola, komandirja policijske postaje Brežice in vodje sprejemnega centra Livarna v Dobovi, je približno polovica prišlekov starih med 18 in 28 let.

Dobovčani ne marajo avtobusov

Zaradi pogoste vožnje večjega števila avtobusov med postajo in sprejemnim centrom je med Dobovčani čutiti precej negodovanja. V krajevni skupnosti so nedavno predlagali, da bi podobno kot v Šentilju tudi tu nasproti sprejemnega centra uredili začasno železniško postajo, vendar to zaradi različnih sistemov električne vleke ni mogoče. Slovenske železnice namreč uporabljajo enosmerni sistem z nazivno napetostjo 3 kilovatov, hrvaške, ki vlake pripeljejo vse do Dobove, pa 25 kilovatov. Menjava lokomotiv je tako mogoča le na obstoječi postaji v Dobovi.

V sprejemnem centru Livarna vsak dan dela približno 70 pripadnikov civilne zaščite, humanitarnih organizacij in javnih del na izmeno, ki praviloma traja 12 ur. Policistov in vojakov je na izmeno vsak dan med 50 in 70. Po besedah Zdenke Močnik iz brežiške izpostave uprave za zaščito in reševanje so ljudje utrujeni in komaj čakajo, da bo teh izrednih razmer konec. Na zimo so dobro pripravljeni. Zaradi nedavno položenih 4000 kvadratnih metrov asfalta bodo sneg v centru lahko čistili z mehanizacijo, dobrodošli so tudi dodatni ogrevani šotori, tako da bo tudi oskrba s toplimi obroki hrane potekala v primernejših pogojih. Dopoldanske obroke kuhajo v vojašnici Cerklje ob Krki, popoldanske pa pripravlja neko zasebno podjetje iz Krškega.

Sprejemni center Livarna poslej z več tople vode

Nedavno deževje je pokazalo na določene pomanjkljivosti, saj se je voda na asfaltni podlagi zbirala v prava majhna jezerca. Močnikova pravi, da bodo v prihodnjih dneh za odvajanje nadležne meteorne poskrbeli, te dni montirajo tudi grelnike vode, da bo za begunce in osebje centra zadosti tople vode. Nedavni sprejemni center Beti bodo spremenili v logistični center za pripravo hrane, kar bo v zimskih razmerah zaradi bližine odpravilo marsikatero težavo.

Hladnejši zimski dnevi praviloma prinesejo tudi večje število obolenj. Koordinator za zdravstveno obravnavo migrantov Sebastjan Komočar pove, da se je število zdravstveno obravnavanih migrantov po uvedbi vstopne točke Dobova umirilo in jih je manj kot na začetku, ko so ti veliko pešačili. Danes na dodatno diagnostiko v brežiško bolnišnico pošljejo 2 do 5 migrantov na dan, doslej skupno približno 400, preostale oskrbijo dežurne zdravstvene ekipe v centru same.