Andreja Baričiča naj bi po nekaterih neuradnih informacijah včeraj k dokončnemu odstopu spodbudili kar z vlade oziroma ministrstva za zdravje. Če bi se vlada tudi formalno opredeljevala do njegovega imenovanja, potem ko mu je podporo že odrekel predsednik vlade Miro Cerar, bi se v zdravstvenem resorju znašli v še večji zagati. Z mesta predsednika sveta bolnišnice bi na primer moral, če bi držal besedo, oditi Tomaž Glažar. Tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pa naj bi imela zaradi peripetij z Baričičem v vladi vse več težav.

Zavedeni zaposleni

O Baričičevem odstopu poročamo že drugič v dobrem tednu. Med prvo in tokratno potrditvijo bolnišnice, da je dosedanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja odstopil, se je zgodilo marsikaj. Začelo se je z napovedjo premierja Mira Cerarja, da Baričič ne uživa več podpore SMC (v DeSUS in SD pa so ga že prej ocenili kot neprimernega kandidata). Tik zatem naj bi Baričič vodilnim v bolnišnici po neuradnih informacijah sporočil, da odhaja, tamkajšnjim službam pa naročil, naj pripravijo vse dokumente za odstop.

Dan zatem so v UKC Ljubljana potrdili, da je odstopil, z ministrstva za zdravje pa so sporočili, da bodo novega vršilca dolžnosti predvidoma imenovali že na prihajajoči seji sveta. A proti koncu minulega tedna so se začeli pojavljati dvomi, ali je Baričič res odstopil – Glažar in Kolar-Celarčeva sta zatrjevala, da odstopne izjave niso prejeli. Po ponedeljkovi seji sveta UKC Ljubljana je Glažar pojasnjeval celo, da je Baričič sporočilo o odstopu označil za novinarske race. Baričičeva plat medalje ni znana, saj svojega odstopa včeraj ni komentiral.

Kdaj je čas za neprijetna vprašanja?

Tudi Tomaž Glažar Baričičevega odstopa včeraj ni želel komentirati, Milojka Kolar Celarc pa še vedno poudarja, da je Baričič oktobra prepričal svet bolnišnice (dobil je osem od enajstih glasov). »Svet zavoda mora kompetentno izbirati in odločati. Zame je to potrditev, da je imel gospod Baričič dober program. Nobenega razloga nisem imela, da tega ne bi verjela, so pa kasnejši dogodki in izjave pokazali druge stvari.«

Baričič bo UKC Ljubljana operativno vodil še največ dva tedna, je pojasnila, medtem pa bo moral svet bolnišnice imenovati novega vršilca dolžnosti. Kolar-Celarčeva se zaveda, da ta položaj, ki prinaša okoli 4700 evrov bruto plače, ni prav privlačen za primerne kandidate. »Direktor, ki bi vodil družbo s 7800 ljudmi, bi imel v gospodarstvu nekje med 8000 in 10.000 evri plače. V javnih zavodih je stanje takšno, kot je, a se bomo maksimalno potrudili, da dobimo kompetentno osebo.«

Andreja Baričiča so letos poleti člani sveta bolnišnice za vršilca dolžnosti generalnega direktorja izbrali, ne da bi se seznanili z njegovimi načrti ali mu zastavili kakšno vprašanje. Bodo tokrat od članov pričakovali globlji razmislek? »Za krajše vedejevstvo ni nujno, da kandidat predstavi celoten strateški program. Drugo pa je, če kandidira na osnovi razpisa. Takrat je treba program preveriti in postaviti tudi vsa neprijetna vprašanja,« meni Kolar-Celarčeva.