»Nisem imela stroškov. Le sin je vzel izredni dopust, da me je pripeljal, saj sem želela spoznati človeka, ki je odpeljal mojo tričlansko družino v nebo,« je ob urejanju zadnjih formalnosti (povračilo sredstev za prihod na sodišče) na začetku sojenja balonarju Miru Kolencu s solzami v očeh dejala upokojenka Alojzija Prevodnik. V balonarski tragediji na Ljubljanskem barju je avgusta 2012 izgubila sina Izidorja, snaho Bojano Groznik in komaj 11-letno vnučko Aljo – bili so med šestimi potniki, za katere je bilo strmoglavljenje balona, ki je nato še zagorel, usodno.

Očitke v celoti zavrača

Po prepričanju tožilstva je za smrt šestih potnikov kriv prav Kolenc, ki je upravljal balon, v katerem so življenje izgubili še Ema in Peter Zelko ter Erika Ferlan. Ljubljanska tožilka Nikolaja Hožič je na predobravnavnem naroku za Kolenca zahtevala šest let zapora, vendar pa Kolenc te ponudbe ni sprejel in krivde ni priznal. »Niti posameznih dejstev iz obtožnice ne priznam,« je bil jasen Kolenc, ki mu tožilstvo očita kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti. Šestinštiridesetletni Kolenc je predobravnavni narok spremljal mirno, sledi opeklin na njegovih sklenjenih rokah pa so pričale, da jo je v nesreči tudi sam skupil.

Smrt v goreči košari

Kolencu bodo sodili na glavni obravnavi, predobravnavni narok pa je bil tudi priprava na to, kaj lahko vpleteni od sojenja pričakujejo. Svojci pokojnih in poškodovani, ki so prišli na sodišče, so priglasili premoženjskopravne zahtevke (odškodnino), ki lahko Kolenca še drago stanejo. Kljub temu, da je nekaj odškodnin izplačala že zavarovalnica, je zgolj peščica prisotnih oškodovancev vložila zahtevek za več kot 350 tisoč evrov – največ Janez Zmrzlikar, ki po pokojni Eriki Ferlan po izplačilu zavarovalnine terja še okoli 5 tisoč evrov, zase pa nekaj več kot 160.000 evrov.

Obtožnica zoper Kolenca je precej obremenjujoča. Po mnenju tožilstva Kolenc kljub nevihtnim oblakom poleta ni pravočasno prekinil, letel naj bi višje, kot je smel, med zasilnim pristankom pa ni upošteval varnostnih navodil proizvajalca balona in stroke. Tako pri pristajanju v hudem vetru ni uporabil rdeče vrvi (Q-ventila) za zasilno pristajanje, prav tako ni ugasnil gorilnika in zaprl ventilov za dovod goriva. Vse to naj bi botrovalo, da je šest potnikov umrlo v goreči košari balona, ki jo je veter prevrnjeno vlekel po tleh, ogenj pa se je obrnil naravnost vanje. Tudi drugi so se poškodovali, ko so padli iz košare ali pa jih je opekel ogenj. Hudo poškodovanih je bilo 11 potnikov, lažje pa 14.

Kolenc je v sodni preiskavi vse očitke zanikal, tako pa bo očitno tudi na sojenju. Njegov odvetnik Boris Grobelnik je na predobravnavnem naroku podal zahteve za ducat dodatnih dokaznih predlogov. Obramba želi zaslišati predstavnike proizvajalca balonov iz Velike Britanije in tujega neodvisnega strokovnjaka, saj meni, da so slovenski balonarji v tej zadevi pristranski. Grobelnik je sodišču predal kopijo diska Kolenčevega računalnika, od koder naj bi bilo razvidno, da je Kolenc kritičnega dne vestno preverjal vremenske razmere.