Sedanji spopad med ameriško vlado in Pfizerjem, eno največjih farmacevtskih družb na svetu, spominja na boj mačke z mišjo. V četrtek je finančno ministrstvo sprejelo nove ukrepe, ki naj bi proizvajalcu viagre preprečili nakup irskega podjetja Allergan, proizvajalca botoksa, s pomočjo katerega bi Pfizer rad ušel visokim ameriškim davkom. Vodilni v ameriškem farmacevtskem gigantu pa že pripravljajo novo strategijo, s katero bi zaobšli nove ukrepe finančnega ministrstva, in sicer nameravajo irskemu farmacevtskemu podjetju omogočiti, da jih kupi. Torej naj ne bi Pfizer kupil Allergana, ampak obrnjeno!

Nov poskus davčne inverzije

Velika ameriška podjetja si že vrsto let zmanjšujejo stroške z davki tako, da kupijo podjetje, ki ima sedež v državi z nizkimi davki, nato pa v to državo prenesejo sedež svojega podjetja. V zadnjih 30 letih je omenjeno operacijo, ki se imenuje davčna inverzija, izvedlo več kot petdeset ameriških podjetij. Zdaj se je je torej lotil tudi Pfizer. Že nekaj časa se s tem namenom pogaja z Allerganom, ki ima sedež na Irskem, kjer je davek na dobiček 12,5-odstoten, medtem ko je v ZDA 33-odstoten (v Sloveniji 17-odstoten, a so druge obremenitve podjetij precej velike). Vodilni v Pfizerju se že dolgo pritožujejo, da njihovo podjetje zaradi velike davčne obremenitve ni konkurenčno tujim in da ima zato po besedah generalnega direktorja zvezane roke. Zdaj bi se torej proizvajalec viagre združil s proizvajalcem botoksa samo zato, da bi svoj sedež prenesel v Dublin in za skoraj trikrat zmanjšal davčno obremenitev.

Združitev gigantov, ki še ni dokončna, pa bi bila tudi največji posel v farmacevtski industriji in največja davčna inverzija v ZDA. Allergan je vreden nekaj več kot 100 milijard evrov, Pfizer pa približno 200. Oba skupaj bi bila tako večja od ameriškega Johnson & Johnsona, ki je vreden 260 milijard evrov in je trenutno največje farmacevtsko podjetje na svetu.

Zaostrovanje davčne zakonodaje

Pfizer je v zadnjem tednu pohitel s postopki za združitev z Allerganom in za njegovo delnico ponudil visoko ceno. Mudi se mu namreč, ker je ameriška vlada napovedovala, da bo zaostrila davčno zakonodajo in preprečila nove davčne inverzije. V četrtek je tako finančno ministrstvo sprejelo nove ukrepe, ki naj bi predvsem preprečili Pfizerjev nakup Allergana. »Naloga finančnega ministrstva je, da varuje ameriške davčne prihodke,« je v četrtek ob predstavitvi teh ukrepov dejal finančni minister Jack Lew. V primeru Pfizerjeve uspešne davčne inverzije bi ameriška administracija izgubila več milijard dolarjev davčnih prihodkov na leto.

»Pozdravljamo prizadevanje finančnega ministrstva v boju proti davčni inverziji,« je nove ukrepe vlade podprl demokratski senator Oregona Ron Wyden, ki vodi senatno komisijo za finance. Republikanci pa menijo, da bi bil najučinkovitejši ukrep proti davčni inverziji znižanje davka na dobiček. Prav tako predlagajo davčni popust ameriškim multinacionalkam, ki so svoje premoženje pripravljene prenesti nazaj v ZDA. Demokrati pa o tem nočejo nič slišati, saj naj bi velike ameriške multinacionalke že tako preveč poslovale v davčnih oazah. To je v zadnjem desetletju s svojim hčerinskim podjetjem počel tudi Pfizer.

Pfizer ne izbira sredstev

Ker je prek javnega zavarovanja ameriška vlada pomembna odjemalka Pfizerjevih zdravil, bi to lahko bilo za ameriško finančno ministrstvo pomembno orožje proti multinacionalki, ko ji poskuša preprečiti, da bi se izognila ameriškim davkom. Vsekakor ne gre za prvi hujši konflikt med ameriškimi oblastmi in Pfizerjem. Leta 2009 je moral farmacevtski gigant v poravnavi z ameriškimi pravosodnimi organi pristati na to, da bo plačal rekordno globo v višini 2,3 milijarde dolarjev (okoli dve milijardi evrov) zaradi goljufivega propagiranja svojih zdravil. V Pfizerju so namreč promovirali trinajst zdravil v povezavi z zdravstvenimi težavami, za katere oblasti niso izdale dovoljenja. Poleg tega je Pfizer v želji po čim večji prodaji vabil zdravnike na strokovna srečanja, ki so bila v resnici prijetne, brezplačne počitnice. »Zdravnike so zabavali z golfom, masažami in podobnim,« je tedaj dejal tožilec. Pfizer je tako s podkupovanjem zdravnikov, tudi psihiatrov, dosegel, da so predpisovali njegova, pogosto neprimerna zdravila za zdravstvene programe, ki jih plačujejo davkoplačevalci. Vendar pa omenjena globa Pfizerja ni hudo prizadela, saj je proizvajal najbolj prodajano zdravilo tistega časa lipitor, ki se uporablja za zniževanje holesterola.