Pomembno prelomnico na področju varstva starejših v prestolnici, ki je znana po svoji skrbi za starejše občane, predstavlja program dnevnih centrov aktivnosti za starejše. Ljubljanska mestna občina je z roko v roki z Mestno zvezo upokojencev Ljubljana in njenim predsednikom Marjanom Sedmakom ustanovila prvi tovrstni center, v katerem se na enem mestu dogajajo najrazličnejše aktivnosti, prilagojene starejšim, že pred desetimi leti v Povšetovi ulici. Po dobrem odzivu uporabnikov so sledili še centri za Bežigradom v Puhovi ulici, v središču na Gosposvetski, na Viču na Tržaški cesti, v Šiški v Kunaverjevi ulici in na Rudniku na Poti k ribniku.

Poleg teh šestih centrov, ki delujejo pod okriljem ljubljanske upokojenske zveze, sta mrežo sčasoma razširila še center za starejše gluhe, naglušne in gluhoslepe, ki ga vodi Društvo gluhih in naglušnih Ljubljana, in center aktivnosti Fužine, ki deluje pod okriljem Doma starejših občanov Fužine in ima verjetno zaradi tega tudi največ uporabnikov.

Pomagajo jim prostovoljci iz vrst uporabnikov

V povprečju je v centrih, ki jih večinsko financira občina prek javnih razpisov, zaposlen en strokovni delavec, ki mu pri aktivnostih veliko pomagajo prostovoljci iz vrst uporabnikov. Vsak izvajalec ima pri oblikovanju programa proste roke, predvsem naj bi ga prilagajali željam in pobudam občanov, ki jih obiskujejo. V vseh omogočajo pridobivanje računalniškega znanja in redno razgibavanje v najrazličnejših oblikah. Meditacija, joga, nordijska hoja, zumba, ples – seznam je zares dolg, še daljši pa je spisek aktivnosti v okviru vseživljenjskega učenja, na katerem so od angleščine do ruščine, od priljubljenega petja do klekljanja, od slikarstva, umetnostne zgodovine do urjenja spomina. V fužinskem domu sta denimo letošnji novosti druženje ob slikanju vsako sredo in ustvarjalno druženje vsak torek, glede na zanimanje pa dodajajo še petkove ustvarjalne delavnice z mentorji, ki vodijo denimo izdelovanje naravnega mila ali reciklažo oblačil.

Aktivnosti dobro obiskane

Aktivnosti so po besedah občinskega oddelka za zdravje in socialno varstvo v vseh centrih dobro obiskane, zato zagotavljajo, da bodo v prihodnje še najprej v skladu z zmožnostmi in potrebami širili mrežo dnevnih centrov po Ljubljani. Njihov cilj je, da bi imeli po enega v vsaki četrtni skupnosti. »Načrtujemo, da bo prihodnje leto odprt dnevni center v Zalogu,« pa že razkrivajo na oddelku za zdravje in socialno varstvo, kjer so zelo ponosni na ta primer dobre prakse, ki so ga prepoznali tudi v drugih krajih. Po ljubljanskem vzoru naj bi po Sloveniji nastalo več kot 20 podobnih centrov, Mestna zveza upokojencev Ljubljana pa je pomagala tudi pri odprtju dnevnega centra aktivnosti na avstrijskem Koroškem.