Zadnji bolnik, ki so mu morali na zdravstveni blagajni zaradi predolgih čakalnih dob v Sloveniji letos plačati zdravljenje v tujini, se je odpravil na magnetno resonanco na Hrvaško. Povrnili so mu slabih 80 evrov. Posamezniku, ki bi povsod v slovenskem javnem zdravstvu čakal predolgo, povrnejo tudi potne stroške.

Največ vlog za MR

Na preglede z magnetno resonanco (MR) bolniki v Sloveniji čakajo tudi več kot pol leta. Že pred časom so to diagnostiko izvzeli iz čezmejnega zdravljenja znotraj EU, ki ga »avtomatično« krije zdravstvena blagajna. A bolniki lahko vsaj v nekaterih primerih do brezplačnega zdravljenja v sosednjih državah pridejo po drugi poti – zaradi predolgega čakanja v celotnem javnem zdravstvu. Da bi morali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) plačati več teh primerov, je minuli teden spomnilo tudi računsko sodišče. A ravno pri plačevanju dodatnih pregledov in zdravljenj se je tik pred koncem leta znova zataknilo. Predstavniki delodajalcev v skupščini ZZZS so v ponedeljek ustavili sprejemanje rebalansa, ki določa financiranje zdravstva do konca leta. Vztrajali so namreč, da je treba dodaten denar nameniti za krajšanje čakalnih dob. A vlada je že pred meseci odločila, da bodo z njim dvignili priznane cene zdravstvenih storitev. Bolnišnice in zdravstveni domovi so se tako lahko rešili vsaj dela dolgov, ne da bi morali zdraviti tudi več bolnikov.

Več denarja za prve preglede

Na ZZZS so ministrstvu za zdravje včeraj predlagali kompromis: dodatni denar za več prvih pregledov bolnikov. Na te preglede po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje čaka več kot 110.000 bolnikov, skoraj 12.000 pa jih čaka dlje od zakonsko dopustnih čakalnih dob. »Potrebovali bi od sedem do deset milijonov,« je dejal generalni direktor ZZZS Samo Fakin. Sicer se nam po njegovem obetajo resne težave. 35 milijonov evrov, ki bi jih morali bolnišnicam in drugim izvajalcem plačati konec leta, bi lahko nakazali šele prihodnje leto. Ostali pa bi tudi brez podlage za pogajanja o financiranju zdravstva prihodnje leto, je pojasnil Fakin.

Na ministrstvu za zdravje Fakinovega poziva k pogajanjem včeraj niso komentirali, so pa spomnili, da trenutno v delu zdravstva poteka pilotni projekt krajšanja čakalnih dob., ki temelji na analizi vzrokov zanje. O uspešnosti morajo sodelujoči poročati do konca novembra.