Nesojeni lastnik gradu Podvin, domnevni največji slovenski davčni dolžnik in obtoženec zavoljo pranja denarja in davčne utaje, poslovnež Zlatan Kudić od države terja kar enajst milijonov evrov. Odškodnino zahteva, ker naj bi mu država neupravičeno zasegla osebne dokumente in mu tako ni uspelo izpeljati nekaterih velikih in zanj pomembnih poslov.

Včeraj se je na okrožnem sodišču v Ljubljani začela in tudi precej hitro končala poravnava, saj državna pravobranilka Ana Martina Hočevar v imenu države ni sprejela Kudićeve ponudbe. Po naših neuradnih podatkih naj bi šlo za »polovičko«. Glavna obravnava v tej zadevi se bo tako začela v začetku prihodnjega leta. »Dve leti sem bil brez osebne izkaznice, štiri leta pa brez potnega lista. V tem času nisem mogel voditi svojih podjetij, propadli so večmilijonski posli,« nam je pred sodiščem povedal Kudić. Posli so seveda povezani z nikoli dokončanim nakupom in obnovo hotela Grad Podvin. Prav ti posli pa so tudi jedro spora med Kudićem in Zavarovalnico Triglav pa tudi jedro preiskave davčne uprave in kasnejšega kazenskega pregona.

Vse poti vodijo v Podvin

Naj spomnimo, da je Kudić od Zavarovalnice Triglav kupil grad Podvin za 4,6 milijona evrov, obljubljal je večmilijonska vlaganja in obuditev zdaj še vedno propadajočega hotela. Posel ni bil nikoli do konca speljan, kupnina ni bila plačana, zavarovalnica je pogodbo razdrla, družba GP Hoteli, ki jo je vodil Kudić, pa je v stečaju.

Vmes so Kudićeve posle pod drobnogled najprej vzeli dacarji in Kudića postavili na sam vrh slovenskih davčnih dolžnikov, tožilstvo pa je spisalo obtožnico zaradi kaznivega dejanja utaje davkov in pranja denarja. Kudić je bil namreč lastnik številnih podjetij, ki naj bi ustvarila več deset milijonov evrov prihodkov, za katerimi pa naj bi se po mnenju preiskovalcev skrivali fiktivni posli, na podlagi katerih je nato neupravičeno zahteval vrnitev DDV. Prav v okviru te preiskave so mu odvzeli tudi osebne dokumente. Sojenje Kudiću se je začelo že spomladi leta 2013 in se je lani jeseni prekinilo, saj se je sodišče odločilo za vnovični postopek preiskave. »To je tožilec pravzaprav brez pravega epiloga že končal in januarja vložil novo obtožnico, sojenje pa se že ni začelo. Zadeva se torej vleče nenormalno dolgo, meni pa grozi več let zapora,« je včeraj še dodal Kudić, ki bo v odškodninskem zahtevku vztrajal do konca, tudi do evropskega sodišča za človekove pravice, če bo treba.

Ni dobil menedžerske nagrade

Z državnega pravobranilstva so nam sicer sporočili, da Kudić v tožbi navaja, da enajst milijonov terja zato, ker kot direktor družbe ni dobil nagrade. »Tožnik navaja, da je sodišču zagotovil, da ne bo odšel v tujino, za kar je bil sodišču tudi pripravljen predati svoj potni list. Sodišče pa mu je odvzelo tako potni list kot osebno izkaznico, s čimer je po navedbah tožnika ravnalo protizakonito ter mu s tem povzročilo ogromno škodo. Navaja, da z dnem odvzema osebne izkaznice ni mogel več opravljati direktorske funkcije, sklepati in podpisovati pogodb, voditi pogajanj, dogovorov, pridobivati finančnih sredstev. Projekt je nato povsem obstal, nad družbo je bil uveden stečajni postopek. Ker so bile, kot trdi, s tem, ko mu je bila osebna izkaznica nezakonito odvzeta, uničene možnosti za izvedbo projekta, je izgubil tudi pravico do nagrade, s čimer je bil oškodovan za zahtevani znesek,« so pojasnili na državnem pravobranilstvu.