Kdor je te dni želel potrkati na vrata Karociklove delavnice v hali A nakupovalnega središča ob Šmartinski cesti, je naletel na zaprta vrata. »Obveščamo vas, da smo v naslednjih dveh mesecih v postopkih kolektivnega dopusta in selitve na novo lokacijo. Lokacija bo verjetno še ostala BTC City in še vedno bomo prodajali in servisirali rabljena obnovljena in reciklirana kolesa,« je ekipa, sestavljena v okviru socialnopodjetniškega projekta Karocikel, že pred časom obvestila svoje sledilce tudi na socialnem omrežju Facebook. Septembra so dopisali, da sprememb glede delovanja delavnice za zdaj ni.

Končano obdobje sofinanciranja

A projekt, v sklopu katerega je v kolesarski delavnici in trgovini z rabljenimi in predelanimi kolesi ter kolesarsko opremo zaposlitev dobilo pet oseb, po skoraj treh letih in po izteku 34-mesečnega obdobja, za kolikor so na javnem razpisu za spodbujanje socialnega podjetništva prejeli evropska sredstva, ni ugasnil, zagotavlja zagonska sila projekta in direktorica zavoda Karo Jasmina Smajić Šupuk: »Kolesarske sezone je zdaj konec, tudi v preteklih letih smo imeli v zimskih mesecih s servisom koles manj dela, zato bomo to obdobje izkoristili za prevetritev idej in razmislek, kako s projektom nadaljevati.«

Karociklovo kolesje se je začelo vrteti pred skoraj tremi leti s ciljem, da v kolesarski delavnici, kjer bodo zbirali stara odslužena kolesa, jih popravili in reciklirali ter jih kot končne izdelke prodajali, hkrati pa bi bil na voljo še servis koles, zaposlitev dobijo vsaj tri osebe iz družbeno ranljivih skupin, kot so mlajši od petindvajset let brez izobrazbe, osebe z migracijskim ozadjem in starejši od petdeset let. Marca 2013 je tako v klopi sedlo petnajst od dvesto prijavljenih kandidatov, ki so se na predavanjih poučili o konceptu socialnega in klasičnega podjetništva, recikliranja, ponovne uporabe rabljenih izdelkov in trajnostnega razvoja, kasneje pa jih je sedem izobraževanje nadaljevalo na področju trženja, sedem pa jih je poprijelo za orodje. V manjšem kolesarskem servisu v Šiški so se pod mentorstvom izkušenih mojstrov izučili za delo v Karociklovi kolesarski delavnici, ki je septembra 2013 v kletnih prostorih hale A v nakupovalnem središču BTC tudi uradno odprla svoja vrata.

Prihodnjo kolesarsko sezono želijo nadaljevati

Že takrat je Smajić-Šupukova poudarjala, da želi projekt razvijati tako, da bo delavnica ostala odprta tudi po končanem sofinanciranju. »Strank in ponudbe ni nikoli manjkalo, včasih smo imeli na voljo tudi do tristo koles. Še zdaj nas katera od stalnih strank tudi pokliče in vpraša, kdaj bomo nadaljevali z delom,« zagotavlja vodja projekta. A hkrati priznava, da zaslužek ne bi bil dovolj velik, da bi s Karociklom lahko samostojno nadaljevali v takšnem obsegu in s tako številčno ekipo, kot so si začrtali na začetku projekta. »Koncept sofinanciranja socialnih podjetij je namreč zasnovan projektno, torej tako, da se podjetje v tem času težko usmeri k temu, da bi po končanem obdobju sofinanciranja lahko samostojno preživelo na trgu. Veliko je tudi birokracije, malo pa možnosti za bolj tržno usmerjen razvoj,« meni Smajić-Šupukova, vendar ostaja optimistična. »Z delom si v nekoliko drugačni obliki, a še vedno v povezavi s ponovno uporabo rabljenih koles in vključevanjem družbeno ranljivih skupin, želim nadaljevati. Upam, da bomo ponovno začeli, še preden se prihodnje leto začne nova kolesarska sezona.«

Z nakupovalnim središčem se je zato že dogovorila za ugodnejšo najemnino, če bo delavnica ostala med trgovinami ob Šmartinski cesti, v stiku ostaja tudi z dobavitelji koles, prav tako imajo izdelan celoten know-how delovanja. Temelje, ki so jih postavili s Karociklom, želi Smajić-Šupukova tako v prihodnje nadgraditi, nato pa taktirko nad vodenjem projekta morda predati nasledniku: »Moči bi namreč rada usmerila tudi v druge aktivnosti zavoda Karo, vodenje Karocikla pa prepustila nekomu, ki bo hkrati tudi dober mentor ekipi.«