Zunanji minister Karel Erjavec mora umakniti pralni stroj in omaro iz predprostora v stanovanje nekdanje alpske smučarke Špele Pretnar, je razsodilo ljubljansko višje sodišče. Pretnarjeva je za Dnevnik povedala, da mora po sklepu višjih sodnikov to storiti v osmih dneh, zoper takšno odločitev pa ni več nobene pritožbe.

Naj spomnimo, da je Pretnarjeva proti Erjavcu vložila tožbo zaradi motenja posesti, vsega pa sta bila kriva pralni stroj in omara na hodniku zgradbe v Stari Ljubljani. V njej je včasih stanovala Erjavčeva mama, a je nato stanovanje razdelila na dva dela. Enega je predala hčerki, ki ga je prodala in je zdaj v lasti Pretnarjeve, drugega pa sinu. V njem zdaj bivata njegova hči Ines Erjavec, na katero je vpisana dosmrtna služnost, in njen partner Uroš Hočevar. Pred obema stanovanjema pa je prostor, ki je postal predmet vseh razprtij. Ali bolje rečeno pralni stroj, ki sta ga pred dvema letoma tam namestila Ines Erjavec in njen partner. Pretnarjeva je v tožbi navedla, da zaradi njega težko dostopa do svojega bivališča, saj stoji ravno nasproti njenih vhodnih vrat. Poleg tega povzroča tudi čezmeren hrup in vibriranje. Kot je povedala na sodišču, je lepo prosila, naj ga umaknejo, ker pa je niso uslišali, se je odločila za tožbo. Podobno je z omaro. Menda jo je imel tam že predhodnik Pretnarjeve, a je bila majhna in se je drugače odpirala. Nova pa je večja, uporabljajo jo za garderobo, zato se tam stanovalci preoblačijo in preobuvajo in pred tožničinimi vrati je spet gneča. Kar jo ovira, še posebno, ko je uporabljala otroški voziček, okoli katerega sta se stranki na sodišču prav tako prepirali. Erjavčevi so zatrjevali, da ga tako ali tako pušča v atriju, Pretnarjeva pa je odgovarjala, da ga ponoči vozi v stanovanje.

Kakor koli, sodišče je zdaj (pravnomočno) dalo prav Pretnarjevi, a saga se še kar nadaljuje. Tudi minister je namreč proti njej vložil tožbo, in sicer zaradi vznemirjanja lastninske pravice. Po njegovem mnenju je namreč sporni prostor le predsoba njegovega stanovanja. Želi si, da bi si Pretnarjeva naredila svoj vhod skozi notranji atrij hiše, kar pa bo, glede na to, da je stanovanje v prvem nadstropju, malce težko. Poleg tega so na spomeniško zaščiteni stavbi takšni posegi običajno prepovedani. To tožbo bo sodišče začelo obravnavati čez teden dni. mfr