Če je v prvih dneh begunske krize pri nas marsikateri prostovoljec Rdečega križa, Karitasa, Adre in drugih humanitarnih organizacij z veseljem odhitel na teren, da bi lahko pomagal pri najrazličnejših opravilih in tako vsaj malo olajšal pot prebežnikom, je zadnje dni tudi v vrstah prostovoljcev že mogoče opaziti izčrpanost. Glede na obete novih prihodov so iz vrst humanitarnih organizacij in prostovoljcev že prišle pobude, da bi država začela zagotavljati začasne zaposlitve. S tem bi ob rešitvi socialnega statusa in plačila uredili tudi konsistentnost in organizacijo dela na terenu. Pri ministrstvu za delo že pripravljajo program dodatnih javnih del, pri tem pa sodelujejo tako z republiškim zavodom za zaposlovanje kot tudi z upravo za zaščito in reševanje, Slovensko filantropijo in Združenjem za promocijo prostovoljstva.

Socialni delavci že pomagajo

»V programe javnih del bomo vključevali dolgotrajno brezposelne, prednost bodo imeli starejši od 50 let pa tudi prostovoljci, ki že opravljajo prostovoljsko delo v sprejemnih in nastanitvenih centrih ter so kot dolgotrajno brezposelni prijavljeni v evidenco brezposelnih oseb,« zagotavljajo pri ministrstvu. V izvajanje pomoči beguncem so že vključili socialne delavce, ki pomagajo predvsem najranljivejšim skupinam – otrokom in mladoletnikom brez spremstva, nosečnicam, materam z dojenčki, starejšim, invalidom in osebam z motnjami v duševnem zdravju. »Centri za socialno delo so vključeni tudi v sistem civilne zaščite. To pomeni, da njihovo vključevanje v reševanje problematike beguncev aktivira civilna zaščita v lokalnem okolju,« poudarjajo pri ministrstvu. Ob javnih delih je država k prostovoljni pomoči pozvala tudi prejemnike denarne socialne pomoči: »Tudi med njimi lahko najdemo ljudi, ki so pripravljeni pomagati pri delu z begunci, a je pomembno, da je to tudi njihova želja, ne prisila.«

Prednost pri vključevanju v javna dela bodo imeli tisti, ki so na tako imenovanem čakanju na upokojitev, a za to še ne izpolnjujejo vseh pogojev, ker bodisi niso dovolj stari bodisi nimajo dovolj delovne dobe. Kdaj bi lahko javna dela zaživela v praksi, še ni jasno, saj dogovori z izvajalci še potekajo. Razpis bodo v najkrajšem mogočem času objavili na spletni strani ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Delo bi lahko dobilo okoli 200 ljudi. Prejemali bodo plačo, odvisno od stopnje strokovne izobrazbe, pripadali jim bodo potni stroški in stroški prehrane na delu. Program bo država do konca leta financirala iz proračuna, zagotavlja ministrica Anja Kopač Mrak. Rezerviranih je 400 tisoč evrov.

Fleksibilnost in čut za soljudi

In kakšno delo čaka tiste, ki se bodo vključili v javna dela? Zelo različno, zagotavljajo tisti, ki to področje poznajo, bodo pa pomagali predvsem v nastanitvenih centrih: »Prav pride vsak dodatni par rok, čeprav je res, da se nekateri bolje znajdejo pri logistiki, spet drugi so raje v stiku z begunci in pomagajo pri delitvi hrane in drugih opravilih. Uporabnejši tisti, ki se znajo, povedano po domače, zasukati in tudi sami vidijo, kaj je treba postoriti, ne da samo čakajo, da jim delo nekdo pokaže s prstom. Predvsem pa se mi zdi, da je to v priložnost za socialne delavce, ki so na tem področju izobraženi, pa nikakor ne dobijo dela,« nam je dejala ena od prostovoljk, ki si je v minulih dneh nabrala že veliko izkušenj. V zavodu za zaposlovanje pravijo, da je bilo konec septembra v evidenco brezposelnih prijavljenih 244 strokovnjakov za socialno delo in svetovanje, od teh je skoraj polovica takšnih, ki so prijavljeni že več kot eno leto. Tudi ti so ciljna skupina za vključitev v javna dela. »Vseh dolgotrajno brezposelnih je v naši evidenci več kot 58 tisoč. Minuli teden smo na naši spletni strani objavili javni poziv vsem prostovoljcem, brezposelne pa informirajo tudi naši svetovalci,« pojasnjujejo v zavodu za zaposlovanje. Vsekakor pa se od zainteresiranih pričakuje fleksibilnost, sposobnost dela v timu, upoštevanje navodil koordinatorjev in tudi to, da imajo razvit čut za sočloveka. »Vsi zainteresirani bodo deležni usposabljanja, prijavijo pa se lahko tudi sami, in sicer na spletni strani Slovenske filantropije,« v zavodu za zaposlovanje še pozivajo k pomoči.