Kot je znano, je občina konec septembra namesto opreme za prenovljeno ambulanto od direktorice matičnega zdravstvenega doma v Škofji Loki Sabine Dietner prejela obvestilo, da morajo vrata ambulante ostati zaprta, saj je tako zaradi strokovne neustreznosti odločil razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo. Nanj so se obrnile škofjeloške pediatrinje, ki so enkrat na teden opravljale preventivne preglede v tej ambulanti. Na vprašanje, ali se je negativno strokovno mnenje nanašalo na stare ali na prenovljene prostore, direktor Veternik ni dobil jasnega odgovora. Bo pa to vprašanje rešila strokovna komisija ministrstva, je prepričan. »Ni dovolj, da so prostori ustrezni, ker to zagotavljajo župani, potrebujejo tudi verifikacijo ustreznih služb,« poudarja.

Za zaprtje ambulante v Gorenji vasi niso bili krivi zgolj dotrajani prostori, pač pa tudi kadrovska podhranjenost matičnega škofjeloškega zdravstvenega doma. »Pediatrov imamo premalo, tisti, ki delajo, pa so stari 50 let in več. Ker ne gre drugače, kot da opravijo vse potrebno delo, izgorevajo in zbolevajo, pa ne samo pediatri, tudi medicinske sestre,« opozarja Dietnerjeva. Prav to se je zgodilo februarja letos. Ker pediatrične oskrbe zaradi bolezni pediatrinj niso mogli zagotoviti niti v matičnem zdravstvenem domu, so morali začasno zapreti vse druge lokacije, poleg Gorenje vasi še ambulanti v Žireh in Železnikih.

Razpisali bodo koncesijo

Da bi kljub vsemu zagotovili pediatra v svoji okolici, so se po besedah župana Milana Čadeža v občini Gorenja vas - Poljane odločili, da bodo zanj razpisali koncesijo. Tako bi jim bil pediater na voljo pet dni na teden, sprejemal pa bi tudi obolele in poškodovane otroke, ne le tistih, ki tja pridejo na sistematski pregled. Ti morajo zdaj na preglede hoditi v pediatrično ambulanto v Škofjo Loko ali pa k izbranemu družinskemu zdravniku, ki prav tako deluje prek koncesije. Podobno ima namreč to območje s koncesijo urejene tudi druge službe v primarnem zdravstvu – patronažo, zobozdravstvo, družinske zdravnike...

Župan Čadež sicer takšni rešitvi za pediatrično oskrbo ni naklonjen predvsem zaradi zagotovil, da bodo po prenovi prostorov, v katero je občina vložila 7000 evrov, pediatra dobili prek javnega zavoda. Vendar pa se zaveda, da bodo občani s tem veliko pridobili. Ali kot pravi Jože Veternik: »Za otroke in starše se ne bi spremenilo nič, storitve bi bile namreč še naprej brezplačne. Pogoji delovanja in financiranja so enaki kot pri delovanju prek javnega zavoda.«