Izraelski premier Benjamin Netanjahu je Palestince obtožil, da so krivi za pokol petih ali šestih milijonov evropskih Judov med drugo svetovno vojno. Njihov verski voditelj in jeruzalemski mufti Haj Amin Al Huseini (1897–1974) naj bi Adolfu Hitlerju dal idejo za ta največji genocid v zgodovini človeštva. To je izraelski premier razkril v torek na sionističnem kongresu, dan pred obiskom v Berlinu. Po Netanjahujevih besedah je Hitler hotel Jude zgolj izseliti iz Evrope, a jeruzalemski mufti, ki je bil pri njem na obisku, mu je dejal: »Če jih boste izgnali, se bodo vsi vrnili.« Hitler ga je vprašal: »Kaj naj torej storim?«  Mufti mu je odvrnil: »Zažgite jih!« Al Huseini je novembra 1941 res obiskal Hitlerja, potem ko je zaradi simpatiziranja z nacisti zbežal pred Britanci v Nemčijo. Res je tudi, da je mufti odobraval pobijanje Judov. Kot zanimivost omenimo, da je bil leta 1943 v Bosni, kjer je z avtoriteto verskega voditelja nagovarjal mlade muslimane, naj vstopijo v esesovsko divizijo Handžar, ki se je leta 1944 borila proti partizanom.

Toda pobijanje Judov, sicer z množičnimi ustrelitvami in še ne v plinskih celicah, je bilo na ozemlju, ki ga je na vzhodni fronti osvojila nemška vojska, v polnem teku že od napada na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941. Že januarja 1939 pa je Hitler v javnem nastopu zagrozil z iztrebljenjem Judov, »če bodo Evropo znova pahnili v vojno«. Vsekakor so holokavst načrtovali nacisti in vsaka druga razlaga bi neupravičeno zmanjšala njihovo odgovornost. Od premierja takšne države, kot je Izrael, bi človek pričakoval večjo treznost v razmišljanju.

Kritike teorije tudi v Izraelu

Vodja laburistov Jicak Herzog je tako od Netanjahuja zahteval, da »takoj popravi nevarno potvarjanje zgodovine, ki zmanjšuje Hitlerjevo vlogo v strašni katastrofi našega ljudstva«. Sicer je odločitev o holokavstu sprejel Hitler sam, brez posvetovanja z vodilnimi nacisti. Voditeljica izraelske levice Zehava Galon pa je dejala: »Morda bi 33.771 Judov, pobitih v Babinem Jarju septembra 1941 – dva meseca pred srečanjem muftija in Hitlerja –, morali izkopati in jim povedati, da jih nacisti niso hoteli pokončati.« V Babinem Jarju so nacisti pobili samo Jude iz Kijeva, do jeseni 1941 pa so jih že vsaj milijon z ozemlja ZSSR, šele leta 1942 pa so začela delovati uničevalna taborišča s plinskimi celicami.

V sredo, tik pred odhodom v Nemčijo, je Netanjahu zanikal, da bi hotel zmanjšati Hitlerjevo krivdo. Hotel naj bi samo »pokazati, da so že predniki današnjih Palestincev« še pred nastankom Izraela »težili k sistematičnemu iztrebljenju Judov«. Sočasno s to izjavo izraelskega premierja je predstavnik nemške vlade izjavil, da je Nemčija odgovorna za holokavst.

Sicer se je kanclerka Angela Merkel z Netanjahujem pogovarjala predvsem o zaostrenih razmerah, saj mladi Palestinci, ki ne pripadajo nobeni organizaciji, v zadnjih tednih vsak dan izvajajo napade na Izraelce. Med Izraelci je doslej osem žrtev, med Palestinci več kot 30. Netanjahu, ki je s svojim podpiranjem kolonizacije Zahodnega brega precej odgovoren za to nasilje, pa s tem, ko je nekdanjega jeruzalemskega muftija obtožil krivde za holokavst, gotovo ni zmanjšal napetosti.