Ministrstvo za delo na včerajšnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) ni popustilo obrtnikom. Predlog ureditve problematike upokojenih samostojnih podjetnikov ostaja tak, kot ga je predstavilo že prejšnji teden.

Po tem predlogu bodo svojo dejavnost ob polni pokojnini in plačilu celotnih prispevkov lahko nadaljevali le tisti upokojeni obrtniki, ki bodo dopolnili 63 let in imeli 40 let delovne dobe, ob tem pa bodo morali zaposlovati vsaj eno osebo za nedoločen čas. Samozaposleni, ki ne bodo imeli nobenega zaposlenega, bodo lahko dvojni status, torej hkratno prejemanje pokojnine in opravljanje dejavnosti, uveljavljali ob starosti 65 let in po 40 letih delovne dobe. Vsi, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, bodisi po ZPIZ-1 ali ZPIZ-2, bodo sicer lahko opravljali dejavnost in prejemali predčasno pokojnino v višini 20 odstotkov – po novem tudi po 65. letu starosti.

Proti zahtevam obrtnikov tudi sindikati

Peter Pogačar, državni sekretar na ministrstvu za delo, je po seji ESS povedal, da so zaradi želje po podaljševanju delovne aktivnosti obrtnikov poskušali skleniti kar največji kompromis, vendar so morali ob tem upoštevati načela enake obravnave med zaposlenimi in samostojnimi podjetniki.

Zahteve Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) in Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije (ZDOPS), po katerih bi imel pravico do hkratnega prejemanja polne pokojnine in opravljanja dejavnosti vsak upokojeni samostojni podjetnik, ki bi dopolnil 60 let in imel 40 let pokojninske dobe, so kot nesprejemljive ocenili zlasti sindikati. »Obrtnike razumemo, vendar gre pri njihovi zahtevi za neenako obravnavo, na katero ne moremo pristati,« je prepričan Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Obrtniki razočarani

Predstavniki obrtnikov so bili po seji slabe volje. »Zelo sem razočaran. V pogajanjih nismo dosegli popolnoma nič,« je potožil Drago Delalut iz Združenja delodajalcev obrti in podjetništva, ki kar ne more verjeti, da vlada in sindikati pobude ne podpirajo. Začudeni smo, je dejal, saj bi na tak način upokojeni obrtniki še naprej plačevali v pokojninsko blagajno, ob tem pa bi imela država od tega več DDV in socialnih prispevkov.

Vlada bo po Pogačarjevih besedah predlog ministrstva obravnavala na eni od naslednjih dveh sej v začetku novembra. Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ob ureditvi problematike upokojenih obrtnikov ureja tudi vprašanje poklicnih pokojnin, mora biti namreč sprejeta do konca tega leta, ko se izteče prehodno obdobje, v katerem morajo upokojeni samostojni podjetniki urediti svoj status.