So za nečloveške razmere, v katere so se pred slovensko mejo za skoraj celo noč ujeli prezebli in premočeni begunci, poskrbeli Hrvati z neorganiziranim in nenapovedanim pošiljanjem na slovensko mejo ali Slovenci, ki so zdaj malo v stresu, kot se je izrazil hrvaški premier Zoran Milanović? Se je v nastanitvenem centru na Šentilju včeraj gnetlo tudi po 3000 prebežnikov zato, ker jih Avstrijci ne prevzemajo dovolj hitro? »Ve se, kam so namenjeni tujci in da tu ne želijo ostati. Če bi lahko, bi šli hitreje naprej, a je Šentilj še vedno poln,« je bilo neuradno slišati na slovenski strani.

Hitrost odvisna od sodelovanja

Toda na avstrijskem notranjem ministrstvu so za Dnevnik zatrdili, da omejitev števila beguncev, ki lahko prečkajo mejo, ni. Postopki pa da tečejo tako kot v preteklih tednih. Da begunce brez težav nameščajo po državi, se je izkazalo tudi po tem, ko so prebežniki prebili ograjo šotorišča na Šentilju in se odpravili v Avstrijo.

Čeprav je slovenska policija po lastnih navedbah zaradi beguncev na robu zmogljivosti, operativnih podatkov, denimo števila policistov v posameznem nastanitvenem centru, po besedah njihove tiskovne predstavnice Vesne Drole ne dajejo. Svetovalca pri varuhu človekovih pravic sta jih ob nenapovedanem ponedeljkovem obisku šentiljskega šotorišča, načelno namenjenega 2500 beguncem, naštela zgolj 35.

A Droletova kljub temu zanika, da bi se pot beguncev pred Slovenijo in v njej zatikala zaradi omejenega števila policistov, prepočasnih registracijskih postopkov ali drugih notranjih transportnih oziroma administrativnih težav: »Ni mogoče reči, koliko časa vzame registracija, saj je to odvisno od izvorne države tujca, dokumentacije, ki jo ima pri sebi... Policija skuša delati čim hitreje, zato smo v postopkih uvedli tudi določene poenostavitve. Hitrost prehajanja migrantov je odvisna predvsem od sodelovanja med dvema državama oziroma njunega dogovora, koliko tujcev bo prečkalo mejo kje in kdaj. Ko so jih Hrvati začeli na naše meje pošiljati razpršeno in nenapovedano, se je seveda vse zavleklo, saj jih je morala policija najprej ustaviti, zagotoviti prevoz zanje, nato še popisati...« Droletova dodaja, da tudi v nastanitvene centre prebežnike razporejajo tako, da najprej napolnijo tiste najbližje avstrijski meji.

Različne (uradne) številke

O zadrževanju beguncev pred avstrijsko mejo Droletova odločno opozarja, da vse povejo že številke. V Slovenijo je od petka po besedah državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica vstopilo 19.469 prebežnikov, od tega samo včeraj do 12. ure 6092. Avstrija je medtem od petka do ponedeljka po njegovih besedah iz Slovenije sprejela zgolj 4000 ljudi, jih je pa sprejemala tudi včeraj. Avstrijska policija je medtem sporočila, da so samo v ponedeljek iz Slovenije sprejeli skoraj 4300 beguncev, včeraj do 12. ure pa je na prehod meje čakalo še nekaj manj kot 1000 ljudi. Uradne številke in zagotovila obeh držav se torej ne ujemajo.