Nekdanji generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge Miroslav Žaberl je za Dnevnik.si povedal, da so razmere v državi zaradi begunske problematike resne. Ocenjuje, da so njene razsežnosti že presegle policijske zmožnosti obvladovanja razmer. Dodaten problem je, da policija nima več tolikšnega števila pripadnikov pomožne policije oziroma rezerv, kot ga je imela nekoč. Iz tega torej sledi potreba po uporabi vojske, a spomni, da naj bi vojska v času miru načeloma ostala v svojih enotah. »To je tisti zadržek,« pravi Žaberl. »Vendar bo vojska tokrat delovala bolj v humanitarne namene, ne v smislu posredovanja zaradi eskalacij.«

Kljub temu da se pojavljajo pomisleki ob hitrem sprejemu zakona, Žaberl do odločitve ni kritičen in pravi, da je bilo v tem primeru rešitev treba najti čez noč.

Vojske na mejah bi lahko precej spremenile podobo EU

Nekdanji šef slovenskih kriminalistov Darko Maver opozarja, da Slovenska vojska ni najbolj množična in se zato ob podelitvi novih pristojnosti že od začetka postavlja vprašanje, kako učinkovita bo. Izpostavlja tudi vprašanje njene pripravljenosti na razmere in naloge, ki jo čakajo pri ukrepanju z begunci.

Sam se ne spomni, da bi se na podoben način kdaj od osamosvojitve Slovenije aktiviralo vojsko, a opozarja, da vojska sodeluje tudi že v drugih državah. Ne zgolj na Madžarskem, temveč se pripravljajo tudi že v Nemčiji. »Seveda je angažiranje vojske v te namene in podaljševanje njenih pristojnosti, ker bo to trajalo še nekaj časa, dvorezen meč. Vojska bo seveda imela določene pristojnosti, ki se lahko nanašajo tudi na civilno prebivalstvo. Če se bo to razširilo po Sloveniji, bo morala biti prisotna tudi v drugih krajih, ne zgolj ob meji.«

Kot pravi, se lahko ob aktiviranju vojske pojavijo tudi drugi učinki. Med drugim negativen občutek med državljani, kot se je pokazal v Franciji, ko so po terorističnih napadih aktivirali vojsko. Prav tako meni, da bi imel prihod vojske na meje držav, ki so na begunski tranzitni poti, posledice tudi za prihodnost schengenskega sporazuma in Evropo brez notranjih meja. »Stvari se lahko precej spremenijo. Lahko pride do zaostrovanj in dolgoročno tudi do malce vprašljive situacije.«