Kot omogoča zadnja sprememba zakona o financiranju občin, bodo na Mestni občini Ljubljana spremenili način oddajanja občinskih površin za postavitev gostinskih vrtov, stojnic, kioskov, gradbenih odrov in podobno. Doslej so dejavnosti na trgih, ulicah, pločnikih, zelenicah urejali s sklepanjem pogodb in pobiranjem uporabnine, na seji mestnega sveta pa so predstavili načrte, da bi izdajali dokončna dovoljenja in zaračunavali občinsko takso.

Postavljene takse ostajajo večinoma na ravni uporabnine (le brez davka na dodano vrednost). Postavitev gostinskega vrta na Prešernovem trgu bo še naprej stala 120.000 evrov na leto, za druge gostinske vrtove na območjih za pešce pa bodo morali gostinci v času sezone odšteti 72 centov na kvadratni meter na mesec. Taksa za organizacijo javne prireditve ali shoda z opremo bo 200 evrov na dan. Novosti so pri postavitvi podesta, za katerega bo treba odšteti 500 evrov na mesec, odprtju poslovnih prostorov, ki bo stalo od 200 do 300 evrov na dan, in snemanju oglaševalskih spotov. Za slednje bo treba na območju ožjega mestnega središča odšteti 800 evrov, drugod 500 evrov na dan. Snemanje filma pa ostaja brezplačno.

Lani je občina prejela okoli 800.000 evrov uporabnine za posebno in podrejeno rabo občinskih površin, letos pa dopuščajo, da se bo zaradi omenjenih sprememb povečal vir prihodkov iz tega naslova. Predvsem naj bi se zaradi izdajanja dovoljenj namesto sklepanja pogodb poenostavilo delo na pristojnem oddelku. Nadzor bodo izvajali inšpektorji; v četrtni skupnosti Center so predlagali, da bi se jim pridružili še mestni redarji, ki jih je več kot inšpektorjev in so bolj prisotni na terenu. Posameznika brez dovoljenja oziroma plačane takse bodo lahko oglobili s 300 evri oziroma pravno osebo s kaznijo v višini 3000 evrov.

Za ulične glasbenike tudi globe

V osnutku odloka o posebni rabi občinskih površin so se že dotaknili tudi spontanih uličnih nastopov, za katere sicer ne bo treba pridobiti dovoljenja in plačati takse, so si pa zanje na občini zamislili časovno omejitev. Ulični izvajalci jih bodo smeli izvajati med 10. in 22. uro oziroma v strogem mestnem središču (Čopova, Tromostovje, Stritarjeva...) med tednom od 16. do 22. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa od 10. do 22. ure. Globa za kršitev znaša 150 evrov, če bi izvajalci zraven prodajali še zgoščenke in podobno, pa še dodatnih 300 evrov.

Na predlog zavetišča, društev za zaščito živali in druge zainteresirane javnosti so svetniki včeraj potrdili tudi spremembo dveh členov julija izglasovane prepovedi hranjenja živali na vseh javnih površinah. Tako kot v drugih občinah s tovrstno prepovedjo bo dovoljeno hraniti živali za potrebe projektov, ki jih je odobrila občina. Za občane tako prepoved ostaja – le v Tivoliju smejo hraniti veverice in ptiče, na drugih javnih površinah pa jih lahko doleti kazen 100 evrov. Na zasebnih zemljiščih seveda ni omejitev. dv