O gladovni stavki Mihe Turšiča zaradi neurejenega financiranja občinskega javnega zavoda Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij (Ksevt) so razpravljali tako v državnem svetu kot v državnem zboru. Prizadevanja Mihe Turšiča, ki danes stavka že 16. dan, je dopoldne najprej podprla komisija državnega sveta za kulturo, znanost, šolstvo in šport. Turšiča je pozvala k prenehanju gladovne stavke ter predlagala, da ministrstvo za kulturo ob sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter občino Vitanje v najkrajšem času zagotovi finančno rešitev položaja Ksevt ter pri tem preuči možnosti sodelovanja z Evropsko vesoljsko agencijo.

Nekaj več je bilo mogoče o vsebini dogovarjanj med ministrstvi slišati na popoldanski nujni seji odbora državnega zbora za kulturo. Kot je povedal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Tadej Slapnik, je vlada predlagala ustanovitev slovenske vesoljske agencije v sklopu gospodarskega ministrstva. Agencija naj bi koordinirala delovanje treh ministrstev, na področje katerih sega Ksevt, torej gospodarskega, kulturnega in izobraževalnega, ob tem pa bi v sklopu tehnične pisarne prevzela delovanje javnega zavoda. Država bi s tem posredno prevzela soustanoviteljstvo Ksevt, mu omogočila stabilno financiranje plač zaposlenih in osnovna sredstva za njegovo delovanje.

Ministrica jemlje uradnike v bran

Obeh sej sta se udeležila stavkajoči in ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, ki se je med drugim odzvala tudi na Turšičev poziv, da z mesta generalne direktorice direktorata za ustvarjalnost in tudi z vseh funkcij in delovnih teles na ministrstvu odstopi Biserka Močnik. »Uradniki imajo zelo težko delo, predvsem ko gre za nekatere umetnike, ki pač so, kakršni so. Pri nas se je nedavno zgodilo, da je eden od njih vrgel mizo v zrak in zraven vpil, tako da so pritekli z vseh vetrov in je moral priti tudi varnostnik. To so posebni ljudje, a to jim ne daje pravice, da fizično ogrožajo uslužbence, ki opravljajo delo, ki ga morajo.«

In kako je po zanj precej dolgem in napornem dnevu vtise strnil Miha Turšič? »Danes se je zgodilo veliko stvari, sicer še ne vse tisto, kar bi bilo nujno, vsekakor pa je prišlo do premika v pravo smer. Glavna zasluga pri tem gre gospodu Cerarju, ki dejavno išče rešitve tam, kjer bi jih lahko pristojni iskali že prej.« Vseeno Turšič stavko nadaljuje, ob tem pa ne izključuje možnosti, da bo svojo odločitev na novo pretehtal že danes. A če se rešitev za prihodnje stabilno delovanje Ksevta očitno že nakazuje, se zdi, da je vsaj prva od Turšičevih zahtev, odstop Biserke Močnik, še na mrtvi točki. »Glede tega še čakam na kakršno koli gesto ministrstva za kulturo, ki se zaenkrat ukvarja zgolj z negativno nastrojenim političnim marketingom.«