Tretji slovenski obračun v sezoni za Krko, tretji prepričljiv poraz. Potem ko je državni prvak Tajfun Novomeščane dvakrat ugnal brez večjih težav, so pošteno zaušnico dolenjskemu moštvu primazali še rivali iz Ljubljane. Olimpija je bila v vseh statističnih pogledih veliko boljši tekmec, pri čemer je v oči bodla pasivnost sedemkratnih državnih prvakov skozi celoten obračun. Ritem tekem v ligi ABA se po petih krogih v enajstih dneh vrača v ustaljene tire, saj se med tednom začenja Ulebov evropski pokal. Zmaje prvi obračun proti italijanskemu Trentinu čaka v sredo v Stožicah ob 20.30.

Slabih pet mesecev je minilo, odkar sta se Krka in Olimpija nazadnje pomerili v lanski sezoni lige Telemach za prvaka. Novomeščani so takrat slavili zmago in kazalo je, da se bodo znova sprehodili do šestega zaporednega naslova državnega prvaka. A nato se je zgodil Tajfun, ki je pošteno premešal razmerja moči na slovenski košarkarski sceni. Ljubljančani in Novomeščani se tako v končnici lanskega državnega prvenstva niso pomerili, kot tudi ne v superpokalnem obračunu, kar je bilo v zadnjih letih že kar nekaj običajnega, kljub temu pa njihovi dvoboji še vedno veljajo za najboljše, kar lahko ponudi slovenska klubska košarka. Na jadranskem tekmovanju so pred dvema krogoma eni in drugi doživeli boleča poraza, a se nato oddolžili, ko je Krka doma ugnala evroligaško Cedevito, Olimpija pa v gosteh Cibono.

Kazalo je, da se v Stožicah obeta pravi slovenski derbi, a je bilo hitro jasno, da ne bo tako. Pri gostih, ki so zaradi bolezni znova pogrešali Dušana Katnića, je namreč od prve minute korak z nasprotnikom držal le Jure Lalić, kar je bilo glede na pomanjkanje centimetrov v ljubljanskem moštvu jasno že vnaprej, a je bilo prav tako jasno, da bodo morali pri Krki svoje doprinesti tudi drugi košarkarji. Ker ni bilo tako, je bilo moštvo Ivana Velića od prve minute v podrejenem položaju. Igralci Olimpije so imeli prednost praktično na vsakem položaju in pridno polnili koš nasprotnika, medtem ko so se Novomeščani mučili prav v vsakem napadu. Povsem je odpovedal njihov met od daleč, saj v prvem polčasu iz petih poizkusov s črte za tri točke niso uspeli zadeti niti enkrat. Ko je v 18. minuti Velić iz obupa ukazal consko obrambo, je bila Olimpijina igra nekoliko ustavljena, a kaj, ko igralci Krke tega niso uspeli nadgraditi s kakšnim košem v napadu in so v prvih dvajsetih minutah dosegli poraznih 17 točk.

Pričakovane reakcije na strani gostov v drugem polčasu ni bilo. Tudi ob nekaterih katastrofalnih potezah na parketu se trener Velić začuda ni pretirano jezil na svoje igralce, ki nikakor niso našli pravega ritma. Prednost Olimpije se je tako ves čas gibala nad 20 točkami razlike, ob koncu tekme pa se je nevarno približala celo 40.

»Veliko dela smo opravili že na začetku, predvsem z obrambo, skokom in hitro igro v napadu. S protinapadi smo prihajali do lahkih košev in tako dosegli tisto, kar si želimo. Kljub visokemu vodstvu tekma tudi v nadaljevanju ni bila lahka. Zavedamo se, da to ni realna slika. Krka je dobra ekipa, zato nas v prihodnjih medsebojnih obračunih čaka veliko težje delo,« je po visoki zmagi razlagal trener Olimpije Gašper Potočnik, ki upa, da je bila tekma proti Ciboni tista, ki je obrnila potek sezone. »V Zagrebu smo po visokem vodstvu skoraj klonili. Na srečo se je končalo dobro za nas. Upam, da je bila ta tekma ključna za samozavest in pogon za naprej.« Precej bolj mrk pogled je imel strateg Krke Ivan Velić, ki še nima pravega odgovora, zakaj njegovo moštvo kaže dva različna obraza. »Doma zmagujemo, v gosteh pa nas sploh ni na parketu. Na meni je, da ugotovim razloge. Proti Cedeviti smo izgubili 20 žog in zmagali, proti Olimpiji pa devet in visoko izgubili. To pomeni, da smo v tekmo šli brez energije in brez psihološke priprave, na kar kažejo zgrešeni prosti meti ter meti za tri točke. Težko mi je, a še vedno verjamem v ekipo in pričakujem, da bomo v prihodnje igrali veliko bolje.«

Drugi včerajšnji izid 5. kroga: Cedevita – Crvena zvezda 74:72 (11:12, 35:38, 56:55, Bilan 14; Mekel 17), danes ob 18. uri: Zadar – Mega Leks, ob 21. uri: Metalac – Ciboni, jutri ob 17. uri: MZT – Igokea, ob 21. uri: Partizan – Sutjeska.