Letošnjo Nobelovo nagrado za mir dobijo štiri tunizijske civilnodružbene organizacije, ki so pripomogle h gradnji demokracije v Tuniziji. S takšno odločitvijo je Nobelov odbor v Oslu na simbolen način nagradil začetke arabske pomladi in poznejšo tunizijsko »zgodbo o uspehu«. Arabska pomlad sega v leto 2011, ko so se v Tuniziji začeli prvi protirežimski protesti v regiji. Protesti in civilnodružbena gibanja so se naglo razširili na druge države severne Afrike in Bližnjega vzhoda. Zdi pa se, da je Tunizija iz dogodkov, ki so sledili, izšla z največ pridobitvami. Drugod – predvsem v Siriji in Libiji – pa so se revolucije sprevrgle tudi v vojne in spopade.

Že na robu državljanske vojne…

Nagrajeno četverico sestavljajo Tunizijski splošni sindikat, Tunizijska konfederacija za industrijo, trgovanje in obrt, Liga za človekove pravice in Tunizijska odvetniška zbornica. Nobelov komite je v obrazložitvi nagrade pojasnil, da je bila tudi Tunizija že »na robu državljanske vojne«, a je četverica (kvartet) za nacionalni dialog uspela doseči »alternativni, miroljubni politični proces«. »V nekaj letih je Tunizija vzpostavila vladni sistem, temelječ na ustavi, ki zagotavlja temeljne pravice vsemu prebivalstvu, ne glede na spol, politično ali versko prepričanje,« so sporočili iz norveškega Osla, kjer nagrade podeljujejo. Zlasti je četverici organizacij uspelo najti ravnotežje med islamističnimi in sekularnimi silami v državi, so zapisali v obrazložitvi. Lani so bile v Tuniziji izvedene tudi prve demokratične volitve.

…a z žrtvami do (trenutnega) miru

Houcine Abasi, vodja nagrajenega tunizijskega sindikata je dejal, da je nagrada »poklon mučenikom demokratične Tunizije«. V nemirih in spopadih, ki so tam vendarle potekali, preden je ljudstvo izgnalo samodržca Ben Alija, je umrlo več kot 330 ljudi, okrog 2200 je bilo ranjenih. Prva žrtev, ki je bila povod za ljudsko vstajo, je bil prodajalec zelenjave, 26-letni Mohamed Bouazizi, ki se je zaradi znašanja režima nad njim protestno zažgal pred lokalno upravno zgradbo. Bouazizi je postal simbol več poznejših uporov v regiji in tudi simbol uporniških gibanj po svetu. »Ti napori naše mladine so omogočili državi, da se izvije iz diktature,« je dejal Abassi. Abdesatar Ben Musa, predstavnik Lige za človekove pravice, je dodal, da Nobelova nagrada »prinaša veselje v času ko se Tunizija prebija skozi politične napetosti in teroristične grožnje«. Politično okolje v Tuniziji (še) ni stabilno, zato je nagrada predvsem spodbuda za nadaljnje delo. Državo sta v zadnjem času pretresla dva huda teroristična napada na turiste – v muzeju v glavnem mestu Tunis in na plaži v obmorskem letovišču Sousse.