Nobelov odbor, ki podeljuje nagrado za mir, šteje pet članov, ki jih izbere norveški parlament. Posameznikom je bilo od 128 nagrad podeljenih 64 nagrad, 29 sta si jih razdelila po dva lavreata, trije pa so si nagrado delili dvakrat.

Mati Tereza, Nelson Mandela, Lech Walesa ...

Med najbolj znanimi prejemniki nagrade je Mati Tereza, redovnica v indijski Kalkuti, ki je bila 1979 nagrajena, ker je s svojim misijonom življenje posvetila pomoči sirotam, gobavcem in smrtno bolnim. Lech Walesa, voditelj poljskega gibanja Solidarnost je nagrado 1983 prejel, ker je z organiziranjem sindikatov in stavk sprožil mirne politične spremembe na Poljskem. Podpredsednik Južne Afrike F. W. de Klerk in predsednik Nelson Mandela sta nagrado leta 1993 prejela za mirno končanje režima apartheida in vzpostavljanje novih temeljev za demokratično Južnoafriško republiko. Voditelj PLO Jaser Arafat, izraelski premier Jicak Rabin in izraelski zunanji minister Šimon Peres so leta 1994 nagrado dobili zaradi začetega bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Nagrada naj bi bila spodbuda za njegovo nadaljevanje, vendar pa je ta po umoru Jicaka Rabina zastal.

Mati Tereza je Nobelovo nagrado za mir prejela leta 1979. (Foto: Reuters)

Malala pri 17. letih najmlajša nagrajenka

Nagrada je lani romala v roke indijskega borca za pravice otrok Kajlaša Satjarthija in Pakistanke Malale Jusafzaj, ki je pri 17. letih postala najmlajša dobitnica te nagrade. Dvojica se sicer bori proti zatiranju otrok, kakor tudi za pravico mladih do izobrazbe.

Leta 2012 so nagrado podelili Evropski uniji in sicer za »60-letni doprinos k miru in spravi, demokraciji in človekovim pravicam v Evropi«, tri leta pred njim pa je odbor presenetil z odločitvijo, da nagrado za mir prejme ameriški predsednik Barack Obama »za izjemen napor pri krepitvi mednarodne diplomacije in sodelovanje med ljudmi«. Za osveščanje o podnebnih spremembah in boju proti njim pa je leta 2007 nagrado za mir prejel še en ameriški politik – Al Gore, ki si jo je delil z mednarodnim odborom ZN za podnebne spremembe.

V zgodovino so se s svojimi govori zapisali številni nagrajenci, na primer Nelson Mandela, Al Gore pa tudi Malala Jusafzaj, vi pa si lahko v spodnjem videu prisluhnete zahvalnim besedam Martina Lutherja Kinga:

Pobudnik nagrad je Alfred Nobel, ki ni nikoli pojasnil, zakaj si je med nagradnimi kategorijami zaželel tudi mir. Po ocenah Nobelovega odbora naj bi na takšno odločitev vplivala njegova prijateljica, mirovna aktivistka in poznejša nagrajenka Bertha von Suttner. Po drugih interpretacijah Nobelovih raziskovalcev pa je bila nagrado za mir posledica njegove iznajdbe dinamita. Ker so razstrelivo še v času njegovega življenja uporabljali v vojnah in je bilo z njim povzročenega veliko gorja, se je Nobel domnevno hotel vsaj malce oddolžiti za to.