Po premiku gradnje nove ljubljanske urgence z mrtve točke in optimističnih napovedih, da bodo lahko bolnike kmalu zdravili v znosnejših pogojih, se je znova začelo zapletati. Državna revizijska komisija odloča o zahtevku Lokainženiringa, ki oporeka nedavnemu izboru novogoriškega Projekta za novega nadzornika. Na ministrstvu za zdravje priznavajo, da bi lahko, če bodo na državni revizijski komisiji Lokainženiringu ugodili, dela pri novi urgenci oziroma objektu diagnostično-terapevtskega centra (DTS) začasno zastala. Zaposleni na urgenci, ki se morajo pri ukvarjanju z bolniki prilagajati gradbišču, se takšnega scenarija zelo bojijo.

Pogodbo s »starimi« nadzorniki prekinili ob nadaljevanju gradnje

Tokratni zaplet sega vse do začetkov gradnje leta 2007, ko je bil izvajalec del konzorcij SCT, Vegrada in GPG, glede na takratne napovedi pa bi gradnjo morali dokončati že leta 2009. Pogodbo s konzorcijem so pozneje na ministrstvu za zdravje prekinili, dela pa so ustavili. Po številnih zapletih in zamikih so pogodbo za nadaljevanje gradbenih del v vrednosti 21,76 milijona evrov (z DDV) julija letos podpisali s Kolektorjem Kolingom kot izvajalcem gradbenih del. Konec avgusta pa so z ministrstva sporočili, da ga bo v delo kot nadzornik začel uvajati Projekt. Pogodba s slednjim je vredna 244.000 evrov z DDV.

Potezam ministrstva pa ostro oporekajo prvotni nadzorniki gradnje nove urgence. Kot so spomnili v Lokainženiringu, so bili z Imosom kot partnerjem zadolženi za svetovalni inženiring in strokovnega nadzor pri objektu DTS. »Svoje delo smo opravili strokovno in kakovostno, kar nam priznavajo tudi na ministrstvu,« je poudaril direktor Lokainženiringa Srečo Barbič. Pričakovali so, da bodo lahko ob nadaljevanju gradnje tudi sami nadaljevali dela, ki jih je predvidevala pogodba z ministrstvom kot investitorjem. O Imosovem stečaju in možnosti nadaljevanja del so ministrstvo za zdravje kot naročnika po Barbičevih besedah obvestili v začetku letošnjega leta, a so jim na ministrstvu povedali le, da bodo pogodbo prekinili. Obvestilo o prekinitvi so prejeli 25. avgusta, dodajajo, isti dan pa je bil na podlagi pogajanj brez predhodne objave izbran novi izvajalec. Barbič meni, da bi lahko z odprtim postopkom naročanja dosegli nižje cene. »Prekinitev naše pogodbe je neustrezna in škodljiva,« je ocenil.

Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da so revizijski zahtevek Lokainženiringa zavrgli, ker ta ni vplačal takse za revizijski postopek oziroma priložil ustreznega potrdila o plačilu. Prav tako pa po njihovem Lokainženiring ni izkazal aktivne legitimacije za vložitev revizijskega zahtevka. Zadnjo besedo bo tako imela državna revizijska komisija. Če bo revizijskemu zahtevku ugodila, bi bil najverjetnejša posledica zastoj pri gradnji, saj je gradbeni nadzor obvezen, pričakujejo na ministrstvu. Za paciente bi bilo to slabo, se zavedajo, saj neprimerne prostorske razmere povečujejo verjetnost zapletov pri zdravljenju.

»Naj nekdo končno napravi red!«

Zaposleni na urgenci opozarjajo, da dodatne težave v razmerah, ko morajo skrb za bolnike prilagajati zastarelim prostorom in gradbišču, niso sprejemljive. »Naj nekdo končno napravi red. Vlada mora sprejeti odgovornost, tako kot jo moramo tu za vsakega pacienta. Zdaj se bo pokazalo, kako resno namerava ta država graditi ljubljansko urgenco in koliko je komu mar za tukajšnje bolnike. Zanje sedanje okolje, ko se je gradbišče še malo razširilo, ni samo stresno. Na diagnostiko jih vozimo po začasnih poteh, vse ustaviti po že začeti gradnji pa bi bilo neresno. Na tem gradbišču pregledamo 66 odstotkov slovenskih urgentnih bolnikov,« je opozoril vodja urgentnega kirurškega bloka v ljubljanskem UKC asist. dr. Anže Kristan. Pripravljeni so še malo počakati, da bo vse zgrajeno, kot je treba, je dodal. Nikakor pa ne bi bilo sprejemljivo dodatno zamikanje gradnje.