V ambulanti ljubljanske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje se lahko prebivalci že od včeraj cepijo proti gripi. Cepiti so včeraj začeli tudi v Celju, Murski Soboti, Novem mestu in Mariboru, danes začenjajo v Kopru. Letos bodo morali prebivalci za cepljenje odšteti dvanajst evrov, medtem ko cena cepljenja za tiste, ki sodijo v ogrožene skupine, torej za starejše od 65 let, kronične bolnike in nosečnice, znaša sedem evrov.

Za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših osebah, majhnih otrocih in nosečnicah pa lahko bolezen spremljajo pogosti zapleti, kot so virusne in bakterijske pljučnice, višja je lahko tudi smrtnost.

Na inštitutu cepljenje zato priporočajo vsem, še zlasti pa ogroženim skupinam, majhnim otrokom in tistim, ki so pri delu izpostavljeni nevarnosti okužbe ali bi lahko okužbo prenesli na druge osebe, kot na primer zdravstveni delavci. Kljub priporočilom pa je, opozarjajo na inštitutu, precepljenost proti gripi v Sloveniji med najnižjimi v Evropski uniji. »V lanski sezoni se je v ljubljanski regiji proti gripi cepilo 17.896 ljudi. Skoraj polovica cepljenih je bilo kroničnih bolnikov. Primerjava cepljenih iz lanske sezone in sezone 2013/2014 kaže na upad cepljenih v zadnjih letih. V sezoni 2013/2014 se je proti gripi cepilo 22.019 ljudi, od tega jih je bila približno ena tretjina kroničnih bolnikov,« je pojasnila dr. Ondina Jordan Markočič z ljubljanske območne enote inštituta.