Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker in njen podpredsednik Frans Timmermans sta se v pismu predsednikoma vlad Slovenije in Hrvaške zavzela za nadaljevanje arbitraže za določitev meje med državama, ki je po njunem mnenju dober način za dokončno ureditev četrt stoletja trajajočega spora.

Pismo, ki ga je včeraj v Bruslju potrdil Timmermans, predstavlja korak naprej v ne vedno prav jasnem stališču evropske komisije do arbitraže. Komisija je sprva podpirala njeno nadaljevanje, nato poudarjala predvsem dialog med državama pri reševanju mejnega vprašanja, zdaj pa se očitno spet bolj odkrito zavzema za to, da sodišče dokonča svoje delo, kar podpira Slovenija. Hrvaška je, kot je znano, napovedala odstop od arbitražnega sporazuma.

Bruselj pričakuje spoštovanje morebitne razsodbe

Pismo sta predsednik in podpredsednik komisije spisala nekaj dni zatem, ko je predsednik arbitražnega sodišča imenoval dva nova sodnika, ki sta nasledila slovenskega in hrvaškega arbitra. Oba arbitra prihajata iz držav, ki nista članici Evropske unije (Norveške in Švice). Pismo dokazuje, da v evropski komisiji reševanju mejnega spora posvečajo pozornost in da želijo hitro rešitev spora. Arbitraža sicer velja za mehanizem, ki bi bil primeren tudi za rešitev številnih mejnih sporov na zahodnem Balkanu.

»Arbitraža je dober način za rešitev spora, in ko spet začne delo, je to pozitiven signal,« je dejal Timmermans. Po njegovem je najbolj pomembno, da državi rešita vprašanje, ker da bo to pozitivno za vso Evropsko unijo in za obe državi, pa tudi za izvajanje evropskega pravnega reda je pomembno, da se ve, kje je meja, je dejal. »V tem duhu je bilo pismo napisano,« je odvrnil podpredsednik evropske komisije na vprašanje dopisnice RTV Slovenija, ali lahko potrdi obstoj pisma. V njem Juncker in Timmermans izražata tudi pričakovanje, da bosta odločitve sodišča spoštovali obe strani.

Oster odgovor Zagreba komisiji

Hrvaška je napovedala odstop od arbitražnega sporazuma po julijski objavi prisluhov pogovorov med slovenskim arbitrom in slovensko agentko. Vsebinski pogovori, kakršne je razbrati iz uradno nepotrjenih prisluhov, so prepovedani in oba sta kasneje odstopila. Hrvaška je nato sporočila, da je arbitražni postopek po njenem nepopravljivo oskrunjen in da bo v skladu z dunajsko pogodbo o pravu mednarodnih pogodb začela postopek za odstop od arbitražnega sporazuma. Njen arbiter je odstopil in Zagreb ni imenoval novega. Slovenija se zavzema za dokončanje dela sodišča in meni, da so bile morebitne nepravilnosti rešene z zamenjavo slovenskega arbitra.

Sodišče je po imenovanju dveh novih arbitrov sporočilo, da bo zdaj preučilo hrvaške trditve in učinek njene napovedi odstopa od sporazuma. Sodišče ima pristojnost, da samo odloči, ali bo nadaljevalo delo ali ga bo ustavilo. Odzivi obeh strani na pismo so pričakovani. Premier Miro Cerar je v New Yorku, kjer se udeležuje dogodkov ob splošni razpravi generalne skupščine, po poročanju STA ocenil, da komisija s pismom »še bolj zaostreno« sporoča, da se zavzema za nadaljevanje arbitraže in da »je zdaj jasno prepoznano, da je to prava pot za rešitev našega mejnega vprašanja«.

Hrvaški mediji poročajo, da je uradni Zagreb komisiji poslal oster odgovor. Premier Zoran Milanović je zapisal, da ni pravne osnove za dejavnosti komisije glede tega ali katerega koli drugega mejnega spora med članicami EU in da ti nimajo vpliva na izvajanje evropskega pravnega reda. V pismu tudi navaja, da je Sloveniji takoj predlagal rešitev spora na kakšen drug način, pa je slednja to zavrnila, navaja Večernji list.