Medtem ko so na ljubljanski fakulteti za družbene vede (FDV) v zadnjih mesecih nekdanjo sodelavko dr. Karmen Erjavec neuspešno prepričevali, naj sodeluje v postopkih presojanja suma akademske nepoštenosti, so na novomeški fakulteti za poslovne in upravne vede po podatkih Informacijskega sistema o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji (Sicris) delovno razmerje z nekdanjo predstojnico katedre za novinarstvo sklenili sredi letošnjega julija.

V Novem mestu molčijo

Kot je razvidno s spletne strani novomeške fakultete, je Karmen Erjavec na seznamu zaposlenih in zunanjih sodelavcev, poleg tega pa je tudi članica komisije za študijske zadeve in predsednica komisije za razvojno-raziskovalno dejavnost.

Za dodatna pojasnila smo se obrnili na vodstvo novomeške fakultete, vendar smo ostali brez odgovorov. »Informacije, ki jih zahtevate od nas, so osebni podatki, ki jih brez soglasja prof. dr. Karmen Erjavec ne moremo posredovati,« nas je na hitro odslovil direktor fakultete dr. Marjan Blažič. Med drugim nas je zanimalo, ali bo Karmen Erjavec v prihajajočem študijskem letu sodelovala z novomeško fakulteto, kakšno delo bo opravljala, ali je z njo sodelovala že v preteklosti in kako razumejo takšno morebitno zaposlitev v luči postopka, ki zoper Erjavčevo poteka na ljubljanski FDV.

Podatki Sicris še razkrivajo, da je Erjavčeva tudi vodja skupine tamkajšnjega inštituta za raziskovalno-razvojno dejavnost. »Od skupno 3800 točk celotne skupine jih sama prispeva 2600. Ta raziskovalna skupina je zaradi Erjavčeve zdaj zelo konkurenčna pri pridobivanju projektov,« opozarjajo poznavalci raziskovalne dejavnosti. V skupini je z dobrimi 700 točkami tudi dekanja fakultete dr. Jasmina Starc, ki včeraj na naša vprašanja prav tako ni odgovorila.

Kakšna je vloga etične komisije?

Kot smo poročali včeraj, je senat FDV na ponedeljkovi izredni seji sprejel sklepe, s katerimi se postopek ugotavljanja dejanskega stanja glede suma akademske nepoštenosti Erjavčeve nadaljuje oziroma širi. O zadevi bo obvestil etično komisijo Univerze v Ljubljani in revije, v katerih je Erjavčeva objavljala sporne članke.

Predsednik komisije za etična vprašanja Univerze v Ljubljani dr. Zoran Grubič nam je včeraj pojasnil, da se komisija v postopku reševanja določene prejete zadeve opredeli do nje in sprejme stališče oziroma poda svoje mnenje: »Poudarjamo, da komisija nima vloge razsodnika ali disciplinske komisije. V primeru, da komisija v opisanih ravnanjih ugotovi znake protipravnega ravnanja, zadevo preda pristojnim organom.« Konkretneje senatu univerze, ki nato lahko presodi o nadaljnjih ukrepih pri etičnih kršitvah.