Smučarska zveza Slovenije bo morala zaradi nepravilnosti pri izbiri gradbinca za biatlonski center na Pokljuki in zaradi neupravičenega sklepanja dodatnih aneksov k pogodbi s SGP Tehnikom vrniti 667.000 evrov javnega denarja, od tega 567.000 evrov evropskih sredstev, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Denar bodo od zveze terjali takoj, ko bo končno vsoto za vračilo potrdila evropska komisija. Ta bo uradni odgovor po lastnih pojasnilih poslala v kratkem.

Morda še dodatno znižanje

Trenutno namreč preučuje predlog ministrstva za izobraževanje po še dodatnem znižanju že tako okleščenega zahtevka za vračilo. Kot smo poročali včeraj, je evropska komisija zaradi nedopustnega omejevanja tuje konkurence – naknadno spremenjene razpisne pogoje za izbiro izvajalca gradnje je smučarska zveza objavila zgolj v slovenskem uradnem listu – sprva zahtevala vračilo 1,35 milijona evrov evropskega denarja. Po ugovarjanju slovenskih državnih organov, da izid razpisa ne bi bil nič drugačen, če bi spremembe objavili tudi v evropskem uradnem listu, je pristala na znižanje zahtevanega zneska. Slovensko ministrstvo je maja letos zaradi napačnih preračunov predlagalo še dodatno zmanjšanje in kot kaže, je komisija predlogu tudi tokrat naklonjena.

Vrnjen denar za drugi projekt

Najverjetneje pa smučarski zvezi ne bo treba vračati javnega denarja zaradi manjkajoče presoje vplivov biatlonskega centra na okolje. Kot so sporočili z ministrstva za okolje in prostor, evropska komisija pri njih sicer poizveduje o nepravilnostih, vezanih na presoje vplivov na okolje in varovana območja narave, vendar zaenkrat še ne zahteva vračila denarja. Razlog za to tiči v dogovoru komisije in ministrstva, da je mogoče napake odpraviti z naknadno izvedbo okoljske presoje. Ta je že v zaključni fazi, na ministrstvu potrjujejo včerajšnje navedbe župana občine Bohinj Franca Kramarja.

Evropski denar, ki ga bo morala vrniti smučarska zveza, sicer za Slovenijo menda ne bo izgubljen. Na ministrstvu za izobraževanje so prepričani, da ga bodo lahko do roka, ki se izteče konec leta, preusmerili in porabili v kakšnem drugem evropskem projektu. Gradnja biatlonskega centra na Pokljuki je sicer stala približno deset milijonov evrov, od tega je EU prispevala 5,5 milijona evrov, slovenska država pa še približno milijon evrov.