Jedrca vsebujejo kakovostne omega-3 in omega-6 nenasičene maščobne kisline, veliko vlaknin, mineralov, vitaminov, malo beljakovin in komaj kaj sladkorjev. V njih najdemo tudi folno kislino in serotonin, ki velja za hormon sreče, ter številne naravne antioksidante. Strokovnjaki za prehrano priporočajo pest orehovih jedrc na dan. Če jih zaužijemo vsaj nekajkrat na teden, zmanjšamo možnost, da bi zboleli za srčno-žilnimi boleznimi, za rakom na prostati in pljučih, astmo, kroničnim bronhitisom… Za oreh sicer velja, da so ga udomačili okoli 2000 let pred našim štetjem v Babilonu, današnjem Iraku, in že takrat je bil zelo pomemben del prehrane prebivalstva. Orehov je več vrst, poleg navadnega poznamo še brazilskega, indijskega, makadamijo, mandelj, pekanov oreh in pistacijo. Najpogosteje pri nas iz orehov sicer predvsem pozimi pečemo potico, različna peciva in kuhamo štruklje, manj znane so slane orehove jedi. Poleg uveljavljene kombinacije s pršutom in sirom si lahko zelo preprosto kosilo pripravimo tako, da na olivnem olju popražimo čebulo in na rezance narezano sveže zelje. Posolimo in dodamo kuhane široke rezance, vse skupaj pa potresemo z mletimi orehi. Morda se zdi kombinacija orehov in zelja čudna, ampak okusi se imenitno povežejo. Konec koncev sta tako zelje kot oreh sredozemskega izvora. Če vas niti to ne prepriča, pomislite, kako za martinovo lepo sodelujeta sladek kostanj in rdeče zelje, kar je podobna zgodba. Nekoliko zahtevnejša je priprava raviolov, polnjenih z orehom in bučo, a vredno se je potruditi. Na maslu blago opražimo čebulo, dodamo sesekljane (ne zmlete) orehe in ščepec timijana, ščep sladkorja in ščep soli, pomešamo in kuhamo dve minuti, nato odstavimo, dodamo na drobno narezano meso buče, ki naj ga bo nekako tri četrtine teže orehov, in premešamo. Tenko razvaljamo testo za rezance, na eno polovico enakomerno razporedimo kupčke nadeva, pogrnemo jih z drugo polovico testa, ki ga okoli kupčkov nadeva dobro zatisnemo, nato pa z nožem ali kolescem v obliki cikcaka narežemo na kvadratke, ki jih v nekaj minutah skuhamo v slanem kropu. Postrežemo jih pokapane z bučnim oljem, zraven pa ponudimo sezonsko solato. Sesekljane orehe lahko zamesimo tudi v testo za kruh in spečemo nekakšno pogačo, ljubitelje testenin pa utegne prepričati današnji recept.

Špinačni trebuščki z orehovo omako

Potrebujemo: Za testo 150 g bele moke, 150 g polnozrnate moke, 3 srednje velika jajca, 1 žlico olivnega olja, ščepec morske soli. Za orehovo omako še 250 g orehovih jedrc, strok česna, pest pinjol, morsko sol, sveže zmleti poper, pol skodelice sveže polnomastne skute ali rikote, brizg ekstra deviškega olivnega olja, šopek svežega peteršilja, malo vroče vode. Za špinačni nadev še skodelico kuhane in dobro ožete špinače ali blitve, pol skodelice sveže polnomastne skute ali rikote, 2 jajci, skodelico sveže naribanega parmezana, pol čajne žličke morske soli.

Priprava: Obe vrsti moke premešamo na delovni površini in oblikujemo kupček, sredi katerega naredimo jamico. V jamico ubijemo jajca, ki jih z vilicami mešamo, pri tem pa z roba počasi dodajamo moko. Z dlanmi od zunaj proti sredini vse skupaj gnetemo toliko časa, da dobimo gladko, voljno testo. Ko se površina testa sveti in se nič več ne prijema prstov, ga ovijemo s prozorno folijo in pustimo pol ure počivati. Spočito testo na blago pomokani delovni površini tanko razvaljamo in ga pustimo, da se nekoliko osuši. Narežemo ga na kroge velikosti krožnika skodelice za kavo. Za nadev drobno sesekljamo špinačo in jo v majhni količini vode blanširamo. Ko se ohladi, jo dobro ožamemo. Predevamo jo v skledo in dodamo sir, sol in jajca ter dobro premešamo in za nekaj časa postavimo v hladilnik. Medtem pripravimo orehovo omako. Orehe, sol, česen in pinjole v mešalniku sesekljamo v gosto pašteto. Dodamo skuto in malo olivnega olja, da nastane gladka kremasta omaka. Na vsak izrezan krog testa damo za jedilno žlico špinačnega nadeva. Robove omočimo s toplo vodo, prepognemo čez polovico in dobro zatisnemo, pomagamo si z vilicami. Odlagamo jih na pomokano površino. Pristavimo velik lonec osoljene vode. Ko zavre, vanjo vložimo trebuščke in jih skuhamo, da so robovi na zob. Nekaj žlic vode od kuhanja medtem damo v orehovo omako in jo premešamo. Kuhane trebuščke odcedimo in jih stresemo v omako. Približno po štiri položimo na segrete krožnike, potresemo s parmezanom in poprom ter takoj postrežemo.