Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bo predvidoma leta 2017 dobil upravljalca, ki ga bo Mestna občina Ljubljana izbrala z javnim razpisom in mu podelila koncesijo za upravljanje parka. Na oddelku za varstvo okolja so pred časom povedali, da bodo koncesijo podelili za deset let z možnostjo podaljšanja še za deset let, če bodo z delom upravljalca zadovoljni. Naloge in pristojnosti upravljalca krajinskega parka podrobno opredeljuje nov občinski odlok, ki so ga ljubljanski mestni svetniki potrdili na včerajšnji seji. V nadaljevanju pojasnjujemo, kako si je občina zamislila lokalno javno službo upravljanja krajinskega parka, koliko bo stala in kaj novi odlok prinaša za obiskovalce parka in lastnike zemljišč v njem.

Kaj bodo naloge novega upravljalca?

Koncesionar bo moral skrbeti za parkovno infrastrukturo in nadzorovati, da obiskovalci in lastniki gozdov ne bodo kršili določil odloka in zakona o ohranjanju narave. Med drugim bo moral postavljati informacijske table, opremo za doživljanje narave, urediti učne poti in označiti park, sodelovati in svetovati bo moral lastnikom gozdov na tem območju ter vzdrževati in ohranjati naravne vrednote.

Kako bo novi odlok vplival na obiskovalce krajinskega parka?

Obiskovalci se bodo morali držati vseh prepovedi, ki jih našteva novi odlok. Med drugim ne smejo puščati psov s povodca, trgati okrasnega cvetja, metati odpadkov, kuriti, kjer to ni dovoljeno, hraniti (ob)vodnih živali. Odlok kolesarjem prepoveduje tudi vožnjo s kolesi zunaj območij, kjer je to izrecno dovoljeno. Obiskovalci ne smejo namerno poškodovati rastlin ali živali, ne smejo nabirati zavarovanih ali ogroženih rastlin oziroma iz narave odvzemati ogroženih ali zavarovanih živalskih vrst, poleg tega je prepovedan lov živali, ribolov pa je dovoljen zgolj še v Koseškem bajerju.

Kako bo odlok vplival na lastnike zemljišč znotraj krajinskega parka?

Lastniki gozdov in Zavod za gozdove Slovenije so občino prepričali, da je v odloku izrecno zapisala, da sekanje dreves skladno z gozdnogospodarskim načrtom ne šteje med uničevanje ali poškodovanje dreves. Te jasne opredelitve so si lastniki želeli predvsem zato, ker se je v preteklosti enemu od lastnikov zgodilo, da mu je zavod za gozdove z odločbo odredil posek določenih dreves, okoljski inšpektorat pa je zaradi tega hotel uvesti inšpekcijski postopek. Gospodarjenje z gozdovi novi odlok prepoveduje le na območjih dveh naravnih rezervatov, in sicer v Mostecu in Malem Rožniku.

Lastniki so želeli tudi, da občina v odlok vključi določilo, da jim pripada odškodnina, če jim omejitve in prepovedi iz tega odloka bistveno poslabšajo pogoje za pridobivanje dohodka. Na občini so pojasnili, da možnost pridobitve odškodnine že ureja zakon o ohranjanju narave.

Kdo bo nadziral obiskovalce in lastnike?

Upravljalec krajinskega parka bo zaposlil naravovarstvene nadzornike, ki bodo morali opraviti predpisano usposabljanje in preskus znanja, imeli bodo posebno uniformo, službene znake in izkaznico. Nadzorniki bodo prekrškarje lahko tudi oglobili v skladu z določili zakona o ohranjanju narave. Nadzorniki pa kljub svojim pooblastilom ne bodo mogli voditi inšpekcijskega postopka, če bi na primer opazili nedovoljeno sekanje dreves. V takšnih primerih bodo le posredovali prijavo.

Koliko bo upravljanje stalo?

Stroški upravljanja bodo v prvem letu znašali 500.000 evrov, ki jih bo občina zagotovila predvidoma v proračunu za leto 2017. Na občinskem oddelku za varstvo okolja pričakuje, da bo koncesionar dodatna sredstva pridobival tudi iz mednarodnih programov pomoči oziroma evropskih sredstev, da bo pridobival donacije ali dotacije ter da bo prihodke ustvaril tudi s prodajo blaga in storitev, ki jih bo opravljal.