»Srbija mora delovati kot država. Begunci morajo, ko vstopijo v Srbijo, proti severu potovati organizirano, ne pa da to postane način za zaslužkarstvo,« je hrvaški premier Zoran Milanović izpostavil v intervjuju za srbsko televizijo RTS. »Ljudje k vam vstopijo s 100 evri, državo pa zapustijo s polovico manj. Vašemu premierju Aleksandru Vučiću sem predlagal, da lahko tem nesrečnim ljudem pomagamo tudi tako, da na jug Srbije pošljemo avtobuse, in jih nekaj odpeljemo prek Hrvaške, nekaj pa prek Madžarske,« je pojasnil novinarju.

»Obnašate se, kot da je Srbija država tretjega sveta«

Milanović je prepričan, da Hrvaška Srbije ni diskriminirala, ko je promet na mejnem prehodu Bajakovo zaprla za ves tovorni promet, saj je s tem zaščitila nacionalne interese, Srbija pa da je prepovedala vstop v državo zgolj tovornjakom, ki so prevažali hrvaško blago

»Obnašate se, kot bi bila Srbija država tretjega sveta, pa ni,« je okrcal srbsko vlado z Vučićem na čelu. Ponovil je, da želi Hrvaška s Srbijo ohraniti normalne odnose. »Saj se zavedate, da lahko ustavimo vstop Srbije v EU? A tega nikakor ne želimo storiti,« je pojasnil. Na vprašanje novinarja, ali bi Srbi še kdaj označil za barbare, je Milanović zaključil: »Tega nikoli nisem rekel, napačno so me citirali. Rekel sem, da so madžarski premier Viktor Orban Arabce doživlja kot barbare.«

Blokade in protiblokade

Potem ko je Hrvaška v začetku tedna iz protesta, ker naj bi Srbija begunce vozila samo proti Hrvaški, ne pa tudi proti Madžarski in Romuniji, zaprla mejni prehod Bajakovo za tovorni promet, je Beograd v sredo opolnoči prepovedal uvoz hrvaških izdelkov. Zagreb pa je odgovoril s prepovedjo vstopa v državo za srbske državljane in vozila s srbskimi registrskimi tablicami. Vmes je prišlo tudi do ostre izmenjave besed med Vučićem in Milanovićem.

Na Bajakovu so od srede nastajale večkilometrske kolone tovornjakov in krepila so se opozorila o veliki gospodarski škodi ne le za vpleteni državi, temveč tudi za širšo regijo, vključno s Slovenijo. Po protestih tovornjakarjev, ki so več dni stali na meji, je bila ta nekaj časa celo popolnoma zaprta za ves promet.

Na Hrvaško je sicer v petek vstopilo skoraj 10.000 beguncev, od začetka begunske krize pa skupno 65.000.