Madžarska je začela postavljati žičnato ograjo tudi na meji s Slovenijo, podobno kot prej na mejama s Srbijo in Hrvaško. Prva je o tem poročala madžarska agencija MTA in zapisala, da so postavili premična kovinska vrata, vojaki na zeleni meji pa polagajo ograjo iz treh vzporednih bodečih žic. Policisti in vojaki so ograjo začeli postavljati na avtocestnem mejnem prehodu Pince–Tornyiszentmiklos kot tudi na mejnem prehodu na stari cesti nekaj sto metrov od avtoceste. Promet naj kljub temu ne bi bil moten.

V večernem pogovoru je lendavski župan Anton Balažek pojasnil, da ni dobil uradnih informacij o načrtovani postavitvi ograje iz bodeče žice na meji. V neuradnih pogovorih z visokimi predstavniki obeh držav pa je izvedel, naj bi ograjo postavljali le na krajši relaciji med starim in avtocestnim prehodom pri Pincah v dolžini 160 metrov, podobno pa tudi na območju mejnega prehoda Dolga vas in v njegovi bližini po zeleni meji v dolžini nekaj čez 100 metrov. Pri Pincah so na avtocestnem prehodu Madžari pripravili tudi posebna kovinska vrata, če bi hoteli zapreti avtocestno povezavo. Ni potrdil, da bi bodečo žico postavljali tudi pri nedavno odprti cestni povezavi med Genterovci in Madžarsko. Lendavska občina ima sicer okoli 12 kilometrov meje z Madžarsko.

Budimpešta bi premislila o koridorju

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je potrdil, da so v noči na četrtek prvič opazili aktivnosti na madžarski meji, ko so pripeljali žice in drug material. A Madžarska Slovenije po njegovih besedah o tem ni obvestila. Potem ko so na notranjem ministrstvu prejeli uradno potrditev, so obvestili ministrstvo za zunanje zadeve, ki bo zavzelo ustrezno stališče in ukrepalo po diplomatski poti, je potrdil Šefic.

Madžarska je včeraj tudi sporočila, da lahko razmisli o vzpostavitvi koridorja za begunce od meje s Hrvaško proti Avstriji, če bosta Berlin in Dunaj za to prevzela odgovornost. Vodja kabineta premierja Viktorja Orbana, Janos Lazar, je dejal, da je potrebno najti nov način reševanja krize, če Evropska unija ne sprejema madžarskega pristopa graditve ograje in dodal, da tako Avstrija kot Slovenija uporabljata »sistem koridorja« za prehod beguncev proti želenim državam.

Tudi Slovaška z ograjo?

Avstrijska notranja ministrica JohannaMikl - Leitner je nasprotno dejala, da bodo prosilce za azil vračali tudi v Slovenijo in na Hrvaško. Po njenem namreč tam praktično ne vlagajo prošenj za azil, čeprav gre za varni državi, kar dokazuje, da ne iščejo le varnosti, ampak izbirajo gospodarsko najprivlačnejše države.

Iz Slovaške pa poročajo, da se je »sindrom ograje« začel tudi v tej državi. Vlada načrtuje nakup montažne ograje, kakršno uporablja tudi ameriška vojska v Iraku in Afganistanu, postavila pa jo bo na 677 kilometrov dolgi meji z Madžarsko. Notranji minister Rober Kalinak je po poročanju slovaškega portala Pulinak dejal: »Niti en begunec ne bo mogel priti sem, to vam zagotavljam.« Slovaška je med državami, ki nasprotujejo sistemu obveznih kvot za prerazporeditev beguncev po državah članicah EU. md, ba, agencije