»Komaj čakam polnoč. Me prav zanima, kaj je v tem Vučićevem ultimatu.« S temi besedami je hrvaški premier Zoran Milanović včeraj komentiral napovedi srbskega premierja Aleksandra Vučića o ukrepih proti Hrvaški, če ta do polnoči za tovorni promet ne sprosti prometa na največjem mejnem prehodu med državama Bajakovo na avtocesti Zagreb–Beograd.

Hrvaška je sicer včeraj popoldne sporočila, da je sprostila ves promet čez mejni prehod, potem ko je dosegla dogovor s tovornjakarji, da umaknejo cestno blokado. To so postavili, ker so nekateri tudi več dni čakali na vstop na Hrvaško. Toda Tanjug in srbska javna televizija sta sinoči z mejnega prehoda poročala, da ga ni prestopil niti en tovornjak, medtem ko so tovornjaki v Srbijo vstopali neovirano. Vozniki tovornjakov so zagrozili, da bodo s svojimi vozili zablokirali vse srbsko-hrvaške mejne prehode, če Hrvaška blokade ne umakne.

Hrvaška lahko začne vračati begunce

Hrvaška je mejni prehod za tovorna vozila zaprla, ker Srbija begunce z meje z Makedonijo usmerja proti Hrvaški, ne pa tudi proti Madžarski in Romuniji. Milanović posebej izpostavlja, da je Vučiću v telefonskem pogovoru ponudil pomoč pri prevozu beguncev od meje z Makedonijo proti Romuniji in Madžarski ter da ni dobil odgovora. Srbija pojasnjuje, da beguncem ne more govoriti, kam naj grdo, Hrvaška trdi, da počne natančno to.

Hrvaška naj bi imela tako pripravljen nov načrt, če Madžarska dokonča ograjo na meji in jo zapre za begunce, kot je načeloma storila na meji s Srbijo. Hrvaška pospešeno vozi begunce proti Madžarski, če bo meja zaprta, pa naj bi jih začela vračati v Srbijo. Seveda je pričakovati, da jih ta ne bi sprejela. Po poročanju Tanjuga je Hrvaška že poskušala vrniti večjo skupino prek Donave pri Bački Palanki, kar je preprečila srbska rečna patrulja.

Predvolilni pridih spora

Beograd trdi, da je zaprtje še zadnjega odprtega mejnega prehoda za tovorna vozila med državama povzročilo velikansko gospodarsko škodo, in je napovedal protiukrepe. Milanović trdi, da tega ne more, ker je Hrvaška v EU, Srbija pa, da hrvaške poteze pomenijo kršitev sporazuma Srbije in EU o stabilizaciji in pridruževanju. Vučić je zato pisal vodilnim predstavnikom EU in Hrvaško obtožil »trgovinske vojne«. Srbski zunanji minister Ivica Dačić je celo dodal, da se je že dogajalo, da so »države zaradi takšnih stvari šle v vojno«.

Včeraj se je sicer že zdelo, da se strasti umirjajo, potem ko je Srbija več sto beguncev prepeljala na mejo z Madžarsko, kot je javno zahteval Milanović, v Zagrebu pa so kmalu zatem objavili odprtje mejnega prehoda za tovornjake. Toda napetosti bržkone še ne bo konec. Milanović je namreč sporočil, da bo »morda kmalu odprl mejo, pa jo potem spet zaprl, če število ljudi preseže osem do deset tisoč«. Ob bližajočih se volitvah na Hrvaškem so begunska kriza in odnosi s Srbijo dobili tudi očitno predvolilno razsežnost. Milanović javno obtožuje Srbijo, Madžarsko in hrvaško opozicijsko HDZ, da so »sveta trojica« in da je »desnica povsod enaka – to je kot prst in noht«. To je po poročanju Jutarnjega lista izjavil v Bruslju. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je zato Milanoviću sporočil, naj predvolilno kampanjo vodi doma in vanjo ne vmešava Madžarske, podpredsednik srbske vlade Rasim Ljajić pa, da hrvaška »predvolilna retorika in vnetljivi govor v ničemer ne pomagata«.