Kar zadeva spominsko znamenje tigrovcem pred ljubljansko univerzo (spomenik bazoviškim junakom, ki naj bi bil dejansko na tleh), pa naslednje:

Spominsko ploščo z imeni štirih bazoviških junakov in mučencev so postavili primorski študentje v Ljubljani leta 1931. Leta 1942 so jo italijanske okupatorske oblasti odstranile in uničile. Pri odločitvi o njeni ponovni postavitvi smo izhajali iz fotografij ob postavitvi in jo poskušali rekonstruirati v celoti, vključno s križcem na koncu naštevanja imen. Tudi lega je enaka, le da je bilo treba znamenje postaviti v bližino prejšnjega, ker je bila na ta prostor v vmesnem času postavljena skulptura z drugim pomenom.

Morda je v zdajšnjem času prestavljanja in prevrednotenja zgodovinskih spomenikov to znamenje za koga bedno, kot preberemo v prispevku, a za organizacije, ki so leta 2012 pri tem sodelovale (poleg društva TIGR še društvo Bazovica, Slovenska izseljenska matica, Univerza v Ljubljani in MO Ljubljana), v taki obliki in postaviti predstavlja veren in dostojen spomenik dogodku in njegovemu pomenu. Letos smo zaradi boljše preglednosti spominsko ploščo nekoliko dvignili na travnato gomilo.

Za tiste, ki bazoviške zgodbe ne poznajo, smo ob plošči postavili še v slovenskem in angleškem jeziku zapisano informacijo o zgodovini postavitve, uničenja in ponovne postavitve spominskega znamenja. Če je torej vse to znamenje »pritlehne antinarodne in antinacionalne (ena označba bi morda zadostovala!) politike« s strani »pravnukov, ljudi brez spomina, ki zaradi ideoloških ovir ne razpoznajo in prepoznajo svojih nespornih junakov«, prepuščava v oceno bralcem.

Morda še droben odgovor na pripombo glede nikoli več zapete izvirne (v prispevku se govori o izvorni) primorske himne Bazovica: na letošnji žalni slovesnosti pred univerzo 4. septembra jo je občuteno in zanosno zapel pevski zbor iz Doline pri Trstu, žal pa ji verjetno nihče od malo zapoznelih spoštovalcev Bazovice iz Gibanja 13. maj ni prisluhnil.

Savin Jogan, Miha Pogačar Društvo TIGR