Čez balkansko migracijsko pot je doslej v Slovenijo pripotovalo 2500 beguncev, kar je le majhen delež begunskega toka, ki se je iz hrvaškega Tovarnika večinoma preusmeril na Madžarsko. Ko so policisti begunce spustili čez mejo, so jih prepeljali v zbirne centre, jih popisali, nato so dobili šestmesečno dovoljenje za prebivanje v Sloveniji in so se lahko prosto gibali po državi. Večina se jih je odločila za nadaljevanje poti proti Avstriji.

Čeprav je schengenski mejni režim de facto izginil tako na slovensko-hrvaški meji kakor tudi na avstrijsko-slovenski in madžarsko-avstrijski, so v slovenski vladi vztrajali pri vlogi Slovenije kot branilki zunanje schengenske meje. Dopuščali pa so možnost, da takšne vloge Slovenija v nedogled ne bo mogla izpolnjevati.

O vzpostavitvi humanitarnega koridorja, ki so ga v minulih dneh večkrat zahtevali v civilnodružbenih organizacijah in združenjih, v vladi niso razmišljali. Kot je pojasnjevala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, bi ta predstavljal kršitev evropskega prava. Čeprav o vzpostavitvi koridorja ne na Hrvaškem ne na Madžarskem, v Sloveniji in Avstriji nihče ni hotel govoriti naglas, je z dogajanjem na mejah imel jasne obrise. Da je tako in da so lahko begunci skorajda v najkrajšem možnem času prečkali državo do avstrijske meje, je potrdil migracijski tok čez Podravje do Šentilja, ki je potekal tekoče.

Število beguncev v nastanitvenih centrih po Sloveniji se je včeraj ves dan spreminjalo. Ko so se posamezne skupine okrepčale, so nadaljevale pot proti Avstriji. Za njimi so že prihajale nove.

Najtežje breme prvega vala beguncev so na slovenski strani nosili policisti in prostovoljci. Tako v Dobovi kot v Rigoncah in na Obrežju je bilo pri policistih opaziti veliko mero strpnosti, vzdržnosti in mirnosti. Tudi migranti sami so kljub izčrpanosti po dolgi in težavni poti večinoma delovali umirjeno. Policisti med večje uspehe štejejo to, da jim je prva dva dneva, ko je bil naval tujcev na mejo največji, uspelo zadeve umiriti do te mere, da ni prišlo do nobenega incidenta, če odštejemo tistega, ki ga je v Rigoncah povzročil neki prevroč protestnik.

Prostovoljci so medtem na pomoč na mejo prihajali iz vse Slovenije in Evrope. Skupina Čehov je v soboto v brežiški mladinski center, kjer pomoč zbirajo prostovoljci Adre v sodelovanju z Rdečim križem in Karitasom, pripeljala cel kombi šotorov in odej. Velika dvorana mladinskega centra je polna plastenk vode, konzervirane hrane, plenic, higienskih pripomočkov. »Ta trenutek so zelo dobrodošla zlasti topla oblačila, obuvala, odeje. Od hrane je najaktualnejša kakšna vložena zelenjava, ki se da na hitro pogreti in iz tega narediti topel obrok. Ne sprejemamo pa mesnih izdelkov in konzerv, ki vsebujejo meso,« pove Jernej Agrež iz Adre.